Reklam
Reklam

CKD KEŞAN ŞUBESİ BAŞKANI NİLÜFER ERK OĞUZ: “KAZ DAĞLARI BİZİMDİR, İZİN VERMEYECEĞİZ”

CKD KEŞAN ŞUBESİ BAŞKANI NİLÜFER ERK OĞUZ: “KAZ DAĞLARI BİZİMDİR, İZİN VERMEYECEĞİZ”
  • 20.08.2019
Reklam

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Keşan Şubesi Başkanı Avukat Nilüfer Erk Oğuz, Kaz Dağlarındaki katliama dikkat çekerek, Kaz Dağlarını korumak ve kollamak adına üzerlerine düşen görevi yapmaktan çekinmeyeceklerini vurguladı.

Nilüfer Erk Oğuz açıklamasında şunları ifade etti: Kaz Dağları, ülkemize, insanımıza ve tüm insanlığa ait paha biçilmez bir değer taşımaktadır.

Kaz Dağları’nı korumak ve kollamak adına üzerimize düşen görevi yapmaktan çekinmeyeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Çanakkale‘nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su toplama havzasında Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin yerli ortağı Doğu Biga Madencilik tarafından başlatılan madencilik faaliyeti ile doğanın katledildiğine tanık oluyoruz. Belediye Başkanlığı, meslek örgütleri, dernekler binlerce vatandaş ‘Su ve Vicdan’ eylemi ile dikkatleri doğa sevgisine, vatanımızın kıymetli değerlerine dikkat çekiyorlar.

Kaz Dağları dünyanın ikinci oksijen üreten dağıdır ve Mitolojik bir tarihe sahiptir. Öyküleri, sevdaları ve doğasıyla çocuklarımızın bizlere emanetidir. Bu nedenle Kanadalı bir şirketin kendi ülkesinde bırakın bir dağın ağaçlarını kesmeyi yoldaki çalıyı koparamazken bizim ülkemizde bu doğa katliamını göze alıyor olmasını Batının sömürgeci ve iki yüzlü politikalarının bir örneği olarak kaydediyoruz. Madenciliğin doğayı katletmeye eşdeğer bir ekonomik faaliyet olmadığının altını çizerken Kaz Dağları’na gösterilen bu özensizlik ve sahipsizlik Cumhuriyet Kadınlarının dikkatini çekmiştir. Bu konuda ülkemizi yönetenlerin, bu maden firmasına izin verenlerin derhal yaptıkları yanlıştan geri dönmelerini istiyoruz.

Cumhuriyet Kadınları Derneği; Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını savunan, Cumhuriyet Devrimlerine olan bağlılıkla ülkemizin her karış toprağının kıymetini bilen bir kadın derneğidir.

Kaz Dağlarımızı delik deşik eden, ağaçlara, kuşlara, bir çok canlıya öncelikle vatanımıza zarar veren bu uygulamalara da izin vermeyeceğimizi, Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin yerli ortağı olarak Doğu Biga Madenciliği kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ