Reklam
Reklam

DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜNÜN 2019 YILI FAALİYET RAPORU AÇIKLANDI

DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜNÜN 2019 YILI FAALİYET RAPORU AÇIKLANDI
  • 15.01.2020
Reklam

Keşan Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır, Destek Hizmetleri Müdürlüğüne ait 2019 yılı faaliyet raporunu açıkladı.

Aytuğ, Destek Hizmetleri Müdürlüğünün; ihale ve doğrudan temin servisinden oluşan satın alma birimi, tamirhane, kaynakhane, lastikhane ve boyahaneden oluşan kademe biriminden oluştuğunu belirtti.

Aytuğ Bayır, şu bilgileri verdi: “Müdürlüğümüzce; Birimlerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri maksadıyla Doğrudan Temin Yöntemi ile gerçekleştirmeyi planladığı mal/hizmet alımları ve yapım işlerinden, Müdürlüğümüzce yapılması talep edilenlerin piyasa fiyat araştırmasını, Kamu İhale Kanununun 5. Maddesindeki temel ilkeler doğrultusunda piyasa koşulları ve fiyat dalgalanmalarını incelemek suretiyle yaparak, kamu kaynaklarının verimli kullanılması bu sayede tasarruf, rekabet ortamı ve işleyişteki disiplinin sağlanması amacıyla bir raporlama sistemi oluşturulmuştur.

Haftalık olarak raporlanan bu sistemde hangi birimin ne ihtiyacı olduğu ve bu ihtiyaca istinaden kaç firmaya teklif dağıtıldığı, tekliflerin ne zaman sonuçlandığı ve faturalandığı net bir şekilde görülmektedir. Ayrıca bu sayede yapılan her işlemin kimin tarafından yapıldığı görülmekte ve personellerimizin çalışma performansının da kontrol edilmesi sağlanmaktadır.

Her firmaya teklif kalsın ya da kalmasın telefon ile geri dönüş yapılarak bilgi verilmektedir, raporlama sistemini oluşturmaya başladığımız tarihten itibaren toplam 703 alımda 2735 telefon görüşmesi ile geri dönüş sağlanarak firmalar verilen teklifler hakkında bilgi sahibi yapılmıştır. Bu sayede firmalar tüm teklif fiyatları hakkında bilgi sahibi olduğu için rekabet ortamı tam anlamıyla sağlanmaya çalışılmıştır. Örnek olarak  07.11.2019 tarihinde 3,60 TL birime A firmasına kalan bir mal, 12.12.2019 da tekrar ihtiyaç olmasından ötürü piyasa araştırması tekrar yapılmış (Aynı mal olmasından ötürü 07.11.2019 tarihinde teklif alınan firmalardan teklif istenmiştir.) ve bu sefer 2,60 TL ile B firmasına kaldığı tespit edilmiştir. Tek bir alımda da olsa aradaki %28 lik fiyat farkı tasarrufunun 1 ay gibi bir sürede gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda raporlama sistemimizin amacına ulaştığı anlaşılmaktadır.”

Bayır, şöyle devam etti: “Diğer yandan şeffaflık anlamında tüm teklifler Başkanlık makamında bağlı bulunduğum Başkan Yardımcımız Yakup Balcı nezaretinde sonuçlandırılmıştır. Acil olan alımlarda da tarafımca video kaydı çekilerek teklifler sonuçlandırılmış, hatta teklif sonuçları eşit olduğunda dahi hak kaybına mahal vermemek için yine video kaydı altında kura çekimi yapılıp firmalar belirlenmiştir.

4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa göre gerçekleştirdiğimiz ihalelerde sözleşme bedellerinin, rayiç bedellerden(yaklaşık maliyet) düşük olması neticesinde kırım oranlarından toplam % 25,72’lik bir oranla tasarrufun sağlandığı ortaya çıkmış, rakamsal olarak bakıldığında da toplamda KDV hariç 3.534.740,38 TL tasarrufla ihalelerin sonuçlandığı anlaşılmıştır.

Müdürlüğümüzün diğer servisi kademe birimimizde de aylık olarak raporlama sistemine geçilmiştir. Bu raporlama sisteminde de Belediye faaliyetlerinin aksatılmadan devam etmesi önem arz ettiğinden, kademe birimimize gelen arıza, bakım ve onarım taleplerinin neler olduğu ve bu taleplerin ne kadar sürede sonuçlandığı net bir şekilde görülmektedir. Yine bu sayede aynı doğrudan temin raporlama sisteminde olduğu gibi yapılan her işlemin kimin tarafından yapıldığı görülmekte ve personellerimizin çalışma performansının da kontrol edilmesi sağlanmaktadır. Raporlama sistemine başladığımız tarihten itibaren toplamda 785 iş emri yerine getirilmiştir.

Sosyal belediyecilik gereği resmi kurumların, sivil toplu kuruluşlarının, okulların ve çeşitli kuruluşların ihtiyaç duydukları kermes, yıl sonu etkinliği, yemin töreni, iftar çadırları, taziye çadırları, aynı zamanda belediyemizce yapılan etkinliklerde ihtiyaç duyulan izzeti ikram çadırları, protokol tribünleri, sahnelerin kurulumu Müdürlüğümüzce yapılmıştır.

Diğer müdürlüklerimizle koordinasyonlu bir şekilde çalışarak gerekli destek sağlanmıştır.”

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ