Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU, GÜBRE FİYATLARINDA YAŞANAN FAHİŞ ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİ

GAYTANCIOĞLU, GÜBRE FİYATLARINDA YAŞANAN FAHİŞ ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİ
  • 07.04.2021
Reklam

 

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de gübre fiyatlarında son bir yılda yaşanan fahiş artışa dikkat çekerek, çiftçinin tarlasına gübre atamaz duruma geldiğini söyledi.

Çözüm için gübre fiyatlarının yarısının devlet tarafından karşılanmasını isteyen CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, şunları dile getirdi: “Nisan ayının ilk haftasındayız, çiftçiler tarlalarında çalışıyorlar, bütün çiftçiler şu anda gübre fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyor. Acaba iktidar olarak gübre fiyatlarından haberiniz var mı? Çok değil, 4 ay önce 2.520 lira olan üre gübre şimdi 3.650 lira, yine 4 ay önce 1.540 lira olan amonyum sülfat şimdi 2.160 lira olmuş. Size göre yani TÜİK verilerine göre 4 aylık enflasyon %5 ama gübrelere %50-60 zam gelmiş.

Dünya pandemiden kırılıyor, gıda fiyatları artıyor, siz çiftçiye destek yapmıyor, gübreleri ucuza vermiyorsunuz. Böyle giderse birçok çiftçi parasızlıktan ve gübre fiyatlarının çok artmasından dolayı üst gübre kullanamayacak. Çözüm daha önceki yıllarda olduğu gibi gübre fiyatının yarısının devletçe karşılanması, yoksa verim düşecek, üretim düşecek.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ