Reklam
Reklam

KAYMAKAM YILMAZ: “TÜRK MİLLETİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ BÖLMEK İSTEYENLERE KARŞI DİMDİK AYAKTADIR”

KAYMAKAM YILMAZ: “TÜRK MİLLETİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ BÖLMEK İSTEYENLERE KARŞI DİMDİK AYAKTADIR”
  • 29.10.2020
Reklam

Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 97. yıldönümü, bugün, ülke genelinde olduğu gibi Keşan’da da düzenlenen törenle kutlandı.

TEBRİKLER BAHÇEDE KABUL EDİLDİ

Keşan Kaymakamlığı makamında gerçekleştirilen tebrikler, bu bayramda, pandemi nedeniyle Hükümet Konağı bahçesinde kabul edildi.

Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile birlikte saat 09.30 sıralarında tebrikleri kabul etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni ise saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.

COVİD-19 nedeniyle bayram kutlamalarında da kısıtlama yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakam Yılmaz tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Cemalettin Yılmaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’yla ilgili duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Ulu Önder Atatürk’ün daima inandığı ve güvendiği milletinden aldığı güçle, acımasız tuzakları, entrikaları, ihanet ve ateş çemberlerini birer birer aşıp, tarih boyunca hür yaşamış Türk milletine zamanın büyük devletleri tarafından takılmak istenilen esaret zincirini paramparça ederek bizlere armağan ettiği, kendi ifadesiyle ‘Bu en büyük eserinin’ 97’nci yıldönümü hepimize kutlu ve mutlu olsun.

TÜRK MİLLETİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ BÖLMEK İSTEYENLERE KARŞI DİMDİK AYAKTADIR

Bağımsızlığını her değerin üstünde tutan Türk milletinin, hürriyet, eşitlik, insan hakları, inanç ve düşünce özgürlüğü gibi yüce değerleri yapısında barındıran, harcında yüzbinlerce vatan evladının kanı bulunan Cumhuriyet yöntemine kavuşması kolay olmamıştır. Hepimizin çok iyi bildiği gibi 600 yılı aşan muhteşem tarihi boyunca, sınırları Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına taşan, bulunduğu her yere barış, medeniyet hak ve adalet götürmüş olan Osmanlı İmparatorluğu, 20. yüzyılında başlarında çökme sürecine girmişti. Mazisi insanlık tarihi ile başlayan ve o güne kadar 16 devlet kurmuş Türk milletinin tarih sahifesinden tamamıyla silinmek istendiği zamanda, yeni bir güneş gibi doğan o eşsiz dahi, Mustafa Kemal’in önderliğinde başlatılan ve her biri dünya savaş tarihinin en güç ve uzun mücadelelerini içine alan Kurtuluş Savaşıyla Türk vatanı düşman işgalinden kurtarılmış ve hemen akabinde yine onun öncülüğünde sayısız faziletleri bünyesinde barındıran Cumhuriyet kurulmuştur. Yüce Atatürk’ün ‘Türk milletinin tabiat ve şiarına en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ dediği Cumhuriyet, doğruluğu, çalışmayı, bilgi ve becerileri değerlendiren, milleti kendi kendisinin hakimi, efendisi yapan, gelişmelere açık, hak hukuk ve adalet kavramlarına saygıyı ön planda tutan yapısıyla, bugün bile dünyadaki bir çok toplumun düşlerini gördüğü, özlemini duyduğu bir yönetim biçimidir. Ancak ne acıdır ki; bedeli bize pahalıya mahal olan ve en kıymetli varlığımız gibi koruyup, üzerine titrememiz gereken Cumhuriyetimizi, bölmeye, parçalamaya çalışanlar çıkmıştır. Hala daha da çıkmaya devam etmektedir. Bedeli ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyetini bölmek isteyenlere karşı Türk milleti dimdik ayaktadır. Cumhuriyetimiz öylesine özlü ve sağlam temeller üzerine oturtulmuştur ki onun sonsuzluğa akışını bugüne kadar hiçbir engel durduramamıştır. Bundan sonra da durduramayacaktır. Birlik ve bütünlüğümüzü daha da pekiştirip, koruduğumuz sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmayacağına kesinlikle inanıyorum. Türk milletinin, ebediyete akıp giden her sene Cumhuriyetin yıldönümü bayramlarını daha büyük şerefle, saadetle, huzur ve refah içinde kutlanmasını dileyen aziz Atatürk’ün bu vasiyetini sonsuza kadar yaşatacağımızın kesin inancı içinde, o büyük insanı ve aziz şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, bu en büyük bayramımızı kutluyorum.”

Tören, Kaymakam Cemalettin Yılmaz’ın konuşmasının ardından, Keşan Belediyesi Halk Oyunları ekibinin folklor gösterisiyle sona erdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ