Reklam
Reklam

KURMAY ÇAVUŞ

Ahmet Ak
Ahmet Ak
  • 12.06.2019

Mehmet Başaran, köy edebiyatı hareketinin şiirdeki temsilcilerinden biri, eğitimci ve yazar. 1926’da Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki Ceylanköy’de doğdu. Kepirtepe Köy Enstitüsü’nü ve Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsünü bitirdi. Köy Enstitülü Hatun Birsen Başaran ile evlendi.
27 Haziran 2015, İstanbul’da hayata veda etti.
İnternet’te ararken iş adamı, Fransız başkonsolosu, Fener’in sağ açığı ya da Habaş’ın sahibi “Mehmet Başaranlara” rastlansa da o, bunlardan değildir. Ferrari’si, Porsche’si, Boğaz’da yalısı, hanları hamamları, gemicikleri falan yoktur, hiçbir zaman da olmamıştır.
Söz konusu arabalara sahip olanlarla uzaktan yakından ilgisi olmadığı apaçık ortadadır.
Evet, Kurmay Çavuş Mehmet Başaran’dan söz ediyoruz.
17 Haziran 2012 Pazar günü İstanbul’daki dost, Güler-Hüseyin Erkan ailesinin Silivri’deki bahçelerine çağrılıydık eşim Melisan ile birlikte…
O gün kimler yoktu ki “Erkanların” özenerek hazırladığı bu güzel bahçede! …
Sevgili kızları Dilem ve dede Erkan’ın yolunda bir şiir sevdalısı torun Erim…
Halk masallarımızın yüzlercesi arasından birbirinden güzel on tane masalı çocuklarımız için hazırlayan, okudukça doğrunun, iyinin, güzelin yenilmez dostu olsunlar diye; kafalarıyla, yürekleriyle, dünyanın karartılmasına karşı çıksınlar diye Mehmet Başaran’ın “Yağmur Gelini”ne de eserler çizen kızı gerçek bir hanımefendi ressam Prof. Filiz Başaran ve sevgili oğlu Güneş Özayten.
Şimdilerde Dr. Güneş, Nişantaşı Üniversitesinde Ekim 2018’den beri öğretim üyesi, öncesinde FMV Işık Üniversitesinde akademisyen.
Yazar Mehmet Başaran’ı çok anlatan var, torunu Dr. Güneş bu konuda gerçekten çok değerbilir, vefalı çalışmaları var.
“Bilgi birikiminin, yaşamda belli bir yerlere oturtulması, ancak ve ancak yaşamla olan bağımızla mümkündür. Beslenilen kaynakların insana en yakını yaşamdır. Tüm sanat dallarında olduğu gibi özellikle şiirde, soyutlamanın ilk hareket noktası yaşam olunca, üretimin, insanla olan sıcak bağını hemen yakalarsınız.” diyen Sabri Galip Nakipler de o gün bizimleydi.
1947’de (kendi deyimiyle Kurmay Çavuş olarak) askere alındı Mehmet Başaran. Askerlik sonu Balıkesir-Edremit bölgesine gezici başöğretmen olarak atanış, sonra ilkokul öğretmenliğine veriliş (önce Gömeç, sonra Edremit Gazi Okulu), İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü sicil bölümü memurluğu, folklor bölümünde Eflatun Cem Güney’e yardımcılık (1956-1960), 27 Mayıs 1960’tan sonra ortaöğretime geçiş, Kartal, Göztepe ortaokullarında çalışmalar, 1979’da da emekliye ayrılış.
Hakkında çokça soruşturma açılan, domuz dolaplarına kıstırılan, görev yeri değiştirilen, 12 Eylül döneminde ise kitapları ve etkinlikleri dolayısıyla yargılanan, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) ve Türkiye Yazarlar Sendikasının (TYS) kuruluşuna emek veren ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulunan Mehmet Başaran. Şiir, çocuk edebiyatı, roman dallarında ürünler veren saygıdeğer usta “Dördüncü yirmi yaşını” 9 yıl öteleyen, hayatı savunmayı bir yaşam biçimi haline dönüştüren köy enstitülü, askerde çavuş çıkartıldığı için ironi değerlendirmeyle kendini ve arkadaşlarını “Kurmay Çavuş” olarak tanımlayan bir yurtsever.
O gün, dostlarıyla bizi buluşturarak keyifli ve bol şiirli, edebiyat sohbetli güzel bir Pazar günü geçirmemizi sağlamıştı Hüseyin Erkan öğretmenimiz ve saygıdeğer ailesi.
2012’nin Haziran’ında bu çağrıya o gün telefon irtibatıyla katılan ve sevgisini, saygısını bizden esirgemeyen büyük usta Feyzullah Aktan’ın da “babalar gününü” kutlamıştık hep birlikte, hatırlıyorum.
2015’in Haziran ayında aramızdan ayrılan Mehmet Başaran üstadı yine bir Haziran ayında saygıyla ve rahmetle anıyoruz, ışıklar içinde olsun.
__________ / __________

Ahmet AK
0 533 3423055
www.facebook.com/ahmet.ak.315080

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ