Reklam
Reklam

SALGIN BİTTİ Mİ BİTMEDİ Mİ?

SALGIN BİTTİ Mİ BİTMEDİ Mİ?
  • 20.05.2020
Reklam

 

Covid-19 salgını nedeniyle Mart ayından bu yana zorunlu olmadıkça evden çıkmıyor, kendimce karantina uyguluyorum.

20 Mayıs 2020 Çarşamba günü, ilaçlarımı almam gerektiği için eczaneye gitmek üzere önlemlerimi alarak evden çıktım.

Ben zannediyordum ki herkes kendine göre önlemlerini alıyor, “Salgın bir an önce bitse de günlük normal yaşantımıza dönsek” diye çaba gösteriyor.

Sokağa çıktığımda ise “Acaba salgın sona erdi de benim bir şekilde bundan haberim olmadı mı?” diye düşündüm. Çünkü gördüğüm kadarıyla Keşan’da herkes normal hayatına devam ediyor. Trafik yoğun, çarşı tıklım tıklım, yaşlısı, genci herkes dışarıda. Belediye hoparlörlerinden sık sık yapılan anonslarla halk cenaze namazlarına ve gece 23.00’e kadar açık olacağı duyurulan manifatura pazarına davet ediliyor.

“Salgın bitti herhalde” diye düşündüm ama bazı kişilerin hâlâ maske takıyor oluşu beni yine şüpheye düşürdü. Gerçi takanların yarısının maskeleri ya ağzında ya da çene altındaydı. Maskesini indirip gofret yerken elini hem ağzına hem maskesine hem gözüne süreni de görünce dedim ki “Herhalde bunlar da ‘salgın bitti ama ne olur ne olmaz yine maske takar gibi yapalım’ düşüncesindeler.”

Evime dönerken ezan okunuyordu, ezanın arkasından imam “Havalar çok güzel olsa da siz buna kanmayın, virüs salgınından korunmak için evlerinizden çıkmayın” anlamında bir şeyler söylemesin mi!.. İyice kafam karıştı.

 

Belediye Başkanı halkı cenaze törenlerine ve alışverişe çağırıyor, imam evde kalın diyor. Hangisine inanalım?

Bir yetkili çıkıp, hastalık tehlikesi devam ediyor mu yoksa hayat normale döndü mü açıklayıversin, biz de net şekilde bilelim. Salgın bittiyse, savaşın bittiğinden haberi olmayan Japon askeri gibi kendi kendimize savaş sürdürmeye çalışmayalım. Salgın bitmediyse de herkes popülizmi bırakıp ciddiyetle kendi işini yapsın, eline mikrofonu megafonu alan kafasına göre anons yapmasın. İmam ezanını okusun, yöneticiler halkı doğru davranışlara yönlendirsin. Ben maske takıp çıktığımda dışarıda maskesiz insanlarla karşılaşıyorsam o maskeye verdiğim paraya yazık, bana hiçbir yararı kalmıyor.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ