Reklam
Reklam

SULAMA HİBE DESTEKLERİ İÇİN TARİH BELİRTİLMEDİ

SULAMA HİBE DESTEKLERİ İÇİN TARİH BELİRTİLMEDİ
  • 12.05.2020
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından verilen cevapta, bireysel sulama hibe destekleri için 2020 yılı bütçe tespit çalışmalarının sürdüğü ve bütçe belli olduğu takdirde ödemelerin yapılacağı ifade edilerek, ödemeler için bir tarih verilmedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından verilen yazılı cevapta sulama destekleme hibelerinin 2020 yılında biteceği de belirtildi.

Bakanlık tarafından soru önergesine verilen cevabı değerlendiren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğu, “Türkiye bir krizle karşı karşıya ancak Tarım ve Orman Bakanlığı bu en zor günlerde çiftçinin yanında olmuyor, desteklemeleri şu tarihte ödeyeceğiz diye net açıklama yapamıyor. Bakanlığın yapması gereken bir an önce sulama ve diğer desteklemeleri ödemesidir ki çiftçilerimiz üretim yapabilsin.” dedi.

Sulama Hibe Desteklemelerinin tarımda verimliliği artması, su kaynaklarının doğru kullanımı ve bu ekipmanları üreten yerli sanayinin desteklenmesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, sulama hibe destelerinin 2020 yılında sonlandırılmasının yanlış olacağını aksine artırılarak sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Desteklemelerin acil olarak ödenmesini isteyen CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Yaz geldi çiftçi sulama yapacak, tarlasına sulama sistemini kurdurmuş ancak desteklemeler ortada yok. Sanayici de sulama sistemlerini üretmiş, tarlaya kurulmuş ama devletin desteklemeleri ne zaman ödeyeceği belli değil. Böyle tarımsal destekleme olmaz. Şu kriz döneminde Tarım ve Orman Bakanlığının yapması gereken bütün gücüyle çiftçisini desteklemek, üreticinin yanında olmaktır.

Ama görüyoruz ki AKP çiftçisinin, işçisinin, işsizinin yanında olması gereken bu günlerde alışkanlıklarını hiç bırakmadan yandaşa para aktarmanın, yapay gündemlerle yaşanan yoksulluğu, çaresizliği örtmenin peşindedir. Bu yanlışlar ekonomik krizi daha da derinleştirir. AKP bu yanlış politikalardan bir an önce vazgeçmelidir.”

 

 

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ