Reklam
Reklam

“GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYIP, BELGESİNİ ALAN GİRİŞİMCİLER YARARLANABİLECEK”

“GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYIP, BELGESİNİ ALAN GİRİŞİMCİLER YARARLANABİLECEK”
  • 04.06.2024
Reklam

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı)’nın yeniden kurguladığı Girişimcilik Destek Programı hakkında Keşan TSO Genel Sekreter Yardımcısı ve KOSGEB Temsilcisi Kadir Can Tunç bilgilendirme yaptı.

Tunç şunları ifade etti: “KOSGEB, girişimcilik desteğini güncelleyerek üst limitini 375 bin liradan 2 milyon liraya çıkardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’nın yeniden kurgulandığını açıkladı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda Girişimcilik Destek Programı, ‘İş Kurma Desteği’ ve ‘İş Geliştirme Desteği’ olmak üzere iki ana başlıktan oluşuyor. İş Kurma Desteği kapsamında KOSGEB girişimcilere tamamı geri ödemesiz kuruluş ve personel desteği sağlıyor. Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10 bin lira, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 20 bin lira kuruluş desteği veriyor. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olması durumunda kuruluş desteğine 10 bin lira daha ilave ediliyor. Destek kapsamında personel giderlerine de işletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi şartıyla 3 yıl boyunca çalışanı olduğu her yıl için 1 aylık brüt asgari ücretin işverene toplam maliyeti kadar destek sağlanıyor. İş Kurma Desteği’ne, destek programına başvuru tarihi itibarıyla işletmesini en fazla 1 yıl önce kurmuş olan KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteren ve KOSGEB Girişimcilik Eğitimlerini tamamlayıp, belgesini alan girişimciler bu destekten yararlanabilecek.

İş Geliştirme Desteği kapsamında KOSGEB girişimcilere 1,5 milyon lira üst limit dahilinde yüzde 80 destek oranıyla geri ödemeli faizsiz kredi desteği sağlıyor. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olması durumunda destek üst limitine 150 bin lira daha ilave ediliyor. Destek kapsamında işletmenin personel giderleri, makine-teçhizat ve kalıp giderleri, yazılım giderleri ve hizmet alımı giderlerine (eğitim, danışmanlık ve yönderlik, belgelendirme, test ve analiz, pazarlama, tasarım, sınai mülkiyet hakları giderleri) destek sağlıyor. Bu desteğe ise, öncelikle sadece imalat, bilişim, bilgisayar programlama faaliyetleri sürdüren, KOSGEB Girişimcilik Eğitimlerini tamamlayanlar ve başvuru tarihi itibariyle işletmesini en fazla 3 yıl öncesinde kurmuş olan girişimciler başvuru yapabilecek. KOSGEB Destekleriyle ilgili detaylı bilgi için Keşan KOSGEB Temsilciliğini ziyaret edebilir veya (0-284) 714 11 37 numaradan iletişime geçebilirsiniz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ