Reklam
Reklam

11 YIL FAALİYET GÖSTERDİ

11 YIL FAALİYET GÖSTERDİ
  • 15.03.2022
Reklam

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetimi adına Turan Şallı, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’ni 12 Mart 2022 tarihli genel kurul kararı ile kapatılmasına karar verildiğini ve Edirne Sivil Toplumla ilişkiler Müdürlüğü tarafından ilgili mevcut belgelerin incelenerek, 14 Mart 2022 tarihinde resmi olarak kapatıldığını bildirdi.

Şallı, derneğin kapatılması kararı ile ilgili şunları söyledi: Sivil toplum meşakkatli ve gönül isteyen bir iştir. Ana eksen insan kaynaklı hele de Roman ise daha da zordur. 2011 yılında kurulan Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin öncelik amacı Roman yurttaşlarımızın eğitim, sosyal sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar doğrultusunda olmuştur. Roman meselesi çetrefilli bir konudur. Gerçek yaklaşımlar içinde doğruları söylemek, yazmak herkesin harcı olmadığı ortadadır.

Türkiye’de sivilleşme olgunluğuna erişemeyen ve bugün çöp yığınına dönüşen Roman STK örgütlenmelerinin hak temelli yaklaşımlar içinde olduğunu söylemek mümkün değildir. Roman sosyal sorunları siyasetin arka bahçesinde, kişisel beklentiler arasında eriyip gitmiştir.

Dernek yönetimi olarak her zaman demokrasi, temel haklar ve özgürlükler, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerinden asla uzaklaşmadık, siyasetin arka bahçesi olmadık. Her zaman yönümüz demokrasi olmuştur. Birlikte yaşama kültürü içinde etnik kimlik siyaseti ve ticaretinden uzak durulmuş, Roman meselesi etnik kimlik sorunu değil, “insani ve sosyal bir sorundur” yaklaşımı ve görüşünden asla ayrılmadık, önceliğimiz “önce insan” olmuştur. 

Günümüzün ekonomik ve siyasal koşulları gereği ve Türkiye genelinde Roman sivil toplum yapılanmalarının siyasallaşması, kirletilen ve güvensiz hale dönüştürülen Roman sivil toplum yapılarının içinden çıkılmasına karar verdiğimizden; Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’ni 12.03.2022 tarihli genel kurul kararı ile kapatılmasına,  Edirne Sivil Toplumla ilişkiler Müdürlüğü tarafından ilgili mevcut belgeler incelenmiş, 14 Mart 2022 tarihinde resmi olarak kapatılmıştır.

Dernek olarak bugüne kadar yaptığımız tüm çalışmalar ve projeler ulusal ve yerel basınla paylaşılmış, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesinde hareket etmiştir. Hak temelli çalışmalarımızı Edirne kamuoyunun takdirine bırakırken, öncelikle yönetimdeki arkadaşlara, üyelerimize, destekleyen diğer sivil toplum örgütlerine, yaptığımız çalışmalarda haber niteliği olarak destekleyen Edirne yerel, görsel ve yazılı basına, kamu kurumlarına teşekkür ediyoruz.”

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ