Reklam
Reklam

12 HAZİRAN’DA ANKARA’YA GİDECEKLER

12 HAZİRAN’DA ANKARA’YA GİDECEKLER
  • 10.06.2024
Reklam

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı sonrası ortak basın açıklamasında bulunuldu.

TMO’nun geçen hafta açıkladığı hububat fiyatlarının kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, fiyatların yeniden revize edilmesi istendi.

“ÜRETİCİNİN ÖLÜM FERMANIDIR”

Açıklamada, şunlar ifade edildi: “Buğday üreticilerimiz hasat sevincine başlarken sessiz sedasız açıklanan buğday fiyatları karşısında şok olmuştur. TMO’nun geçen hafta açıklamış olduğu fiyatlar, Türkiye Ziraat Odası Birliği’nin açıklamış olduğu 10-87 TL olan buğday maliyetinin çok altında bir fiyattır. Buğdaya, arpaya verilen bu düşük fiyat ile zarar eden buğday ve arpa üreticisinin üretimden koparılması kaçınılmaz bir son olacaktır. Kıymetli yetkililerimiz gece gündüz demeden alın teri ile çalışan buğday ve arpa üreticisinin maliyet artışını hiç göze almadan fiyat açıklaması, üreticinin ölüm fermanıdır.”

Geçen yıla göre son bir yılda mazotta %105, gübrede ortalama %30, ilaçta %52 ve işçilik oranlarında %75 oranında bir artış yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar ifade edildi: “<Ekilmedik bir şey bırakmayın> ve <Sen yeter ki üret> denilerek çıkılan bu yolda buğday ve arpa üreticisi bugün kaderine terk edilmiştir. Çiftçinin kazanacağı bu para ile 12 ay geçineceği gerçeği hiç dikkate alınmamıştır. Çiftçilere göre, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ürün bedellerini 45 günde ödeyecek olması <Buğdayı bana getirmeyin> anlamına geliyor. Hem fiyatın düşük olması hem de ödemenin geç olması TMO’nun buğday <almama> politikası uygulayacağını gösteriyor.”

“FİYATLARIN TEKRAR REVİZE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Kara gün dostu olarak bilinen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, buğday ve arpa üreticisinin yanında durması gerektiği de vurgulanan açıklamada, “Geçtiğimiz üretim dönemlerinde 1 ton buğday ile 375 litre mazot ve 916 kg gübre alırken, bugün açıklanan rakam ile 227 litre mazot ve 646 kg gübre alınabiliyor.

Bizlerin anlamadığı nota şudur ki; TUİK’e göre bugün yıllık enflasyon %75, girdi fiyatlarındaki artış %50 ama bizim buğday alım fiyatındaki artış ise %12’dir. Hiçbir girdi fiyat artışında kontrol sağlanamıyorken, her sektör istediği gibi kendi fiyatlarını açıklıyorken, üreticiyi desteklemek için kurulan kurumların işi enflasyon ile mücadele değil, üreticiyi desteklemektir. Geçen yıl ekmek 5 TL iken bugün ekmek 10 TL’dir. Tüketicinin ekmeğine gelen zam %100 iken uygulanan bu tarım politikaları ile parayı kim kazanıyor ve kimler kollanıyor. Geçen yıl buğday 8.250 TL’den alan TMO, bugün bu buğdayı 10.250 TL’den satarken, çiftçimizden yeni sezon buğdayı 9.250 TL’den almak istiyor. Uygulanan bu tarım politikaları çiftçiye büyük zarar veriyor, bu zararlardan bir an önce dönülmeli ve çiftçi olarak sabrımız sınanmamalıdır.

Bu nedenle açıklanan bu fiyatlar maliyetlerimizin, Türkiye gerçeklerinin ve Türkiye’de yaşanan enflasyonun çok altındadır. Fiyatları kabul etmiyoruz ve fiyatların tekrar revize edilerek üretimin sürdürebilir olması için gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz.” denildi.

ÇARŞAMBA GÜNÜ BÖLGE MİLLETVEKİLLERİ İLE GÖRÜŞMEYE GİDİLECEK

Öte yandan, 12 Haziran 2024 Çarşamba günü Ankara’ya giderek, konuyla ilgili bölge milletvekillerine ziyarette bulunacakları da belirtilen açıklamada, “Çarşamba günü Ankara’daki milletvekillerimizden randevu talep ettik. Meclis’te de burada yaşanan sorunları, üreticilerin mağduriyetinin giderilmesini Ankara’da talep edeceğiz. Edirne İl Koordinasyon Başkanları olarak mecliste olacağız. İnşallah bölge üreticilerimiz adına fiyat revize edilir ve üreticilerin mağdur olmayacağı bir fiyat olur. Eğer güncelleme olmazsa Edirne’de 1 milyon 300 bin dekar olan buğday ekilişi varken önümüzdeki yıl 1 milyon 100 bin seviyelerine düşer. Önümüzdeki yıl da tarım politikaları kötü giderse bu ekiliş daha aşağıya düşer. Bizim üretimi azaltmaya değil yukarıya çıkarmaya ihtiyacımız var. İnşallah devletimizin uygulayacağı tarım politikalarıyla üretimimiz artar.” ifadeleri kullanıldı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ