Reklam
Reklam

  • 28.06.2019
Reklam

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bugün, site yönetiminin çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi ve borcu olan kiracılara borçlarını ödemesi konusunda çağrıda bulundu.

Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksindeki Site Yönetimi’nde yapılan toplantı saat 10.00’da başladı ve toplantıya Başkan Helvacıoğlu ile birlikte, Site Yönetimi Başkanı Şafak Uslu, Başkan Yardımcısı Tuncay Kaplan ve Bayram Ay, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Altay ile basın mensupları katıldı.

Uslu, Başkan Helvacıoğlu’na ziyaret nedeniyle teşekkür etti ve kendisine site yönetimin faaliyetleri ile ilgili bilgi aktardı.

35 kiracı bugüne kadar hiç kira ödememiş

Uslu’nun ardından konuşan Başkan Helvacıoğlu“Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksimizin site yönetimini ziyaret ediyoruz. Yönetimde yer alan Şafak Uslu, Tuncay Kaplan, Bayram Ay’ın sitede büroları var. Geçen dönem bu sitede iki arkadaşımızın yeri yoktu ama görevleri vardı. Yeni dönemde bu sitede faal olarak hizmet verenlerin yer almasını istedik. Ki böylece sorunlara ve çözümlere kısa sürede ulaşalım. Site yönetimi bana bir rapor sundu ve bu rapor ne yazık ki içler acısı. Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Keşan’ın bir kompleksi. Keşan Belediyesine ait olsa da bu yer; İller Bankasına ödenen krediler vatandaşlarımızın emlak vergileri ve su ödemeleriyle karşılanıyor. Bu yapıda Keşan Belediyesine ait 241 iş yeri var. Kirada olan 217 iş yeri var. Sadece 1/3’ünün borcu yok. Kiralar ilginç şekilde ödenmiyor. 130 iş yerinin kira borcu var. 35 kiracı da bugüne kadar hiç kira ödememiş. Hiçbir işlem de yapılmamış. Yaklaşık bir yıldan bu yana kira ödemeyen 30 kiracımız var. 1 milyon TL’ye yakın kira alacağı var Keşan Belediyesinin bu yapıdan. Sözleşmeye göre kapalı tutulan iş yerleri fesih sebebi. Hem bu duruma hem de kira ödemeyenlere işlem yapacağız. Bu duruma el koyacağız.” dedi.

Borcu olanlar lütfen borçlarını ödesinler

Belediyeye kira ödenmediği gibi site yönetimine de aidatların ödenmediğini belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Sitede kirada bulunanların site yönetimine 195 bin TL de aidat borcu var. Bu böyle olmaz. Keşan Belediyesi’nin sahibi 82 bin Keşanlıdır. 35 kişi belediyenin sahibi değildir. Babası oğluna yapmaz bu kıyağı, geçmişte Keşan Belediyesi yapmış. Borcu olanlar lütfen borçlarını ödesinler. Yer alınmış 6 aydır kapalı duruyor. ‘Ben yer alayım anahtarı bende olsun. Nasıl olsa yer belediyenin ödemesem de olur.’ anlayışında olmamalıyız. İşgal edilmiş resmen belediyenin iş yerleri. Ödenmeyen borçlar yüzünden; yol yaparken, hizmet üretirken eksik kalabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Keşan Belediyesi’nin malı hibe mal değildir

Keşan Belediyesinin Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi ile ilgili olarak İller Bankasına 10 milyon 531 bin TL borcu olduğunu dile getiren Başkan Helvacıoğlu, “İller Bankası bizden borcunu gününde alıyor ama biz borcumuzu kiracılarımızdan alamamışız. Hukuk İşleri Müdürlüğümüz hızlı şekilde işlemlere başlayacak. Borcunu ödeyen ile ödemeyen arasında fark olmalı. Keşan Belediyesinin malı hibe mal değildir.  Borcu bulunmayan 88 iş yerine de çok teşekkür ediyoruz. Bu borçları anlatmak benim görevim. Keşan halkı beni Keşan Belediyesi ve iştiraklerini iyi yönetmem için seçti. Şehirlerarası Otobüs Terminalini, Köy Garajını, Eski Belediye Binasını, Keşan Spor Düğün Salonunun altındaki kira yerlerimizin hepsini ziyaret ederek durumlarını paylaşacağım. Hem ucuz kiralayacağız, hem ödemeyeceğiz hem de başkasına kiralayacağız. Yok böyle bir uygulama. Hakkı olmadan kira devirleri yapılıyor. Site yönetimimiz huzur haklarını geçmiş döneme göre 1/3 oranında alıyorlar. Site yönetimi personeline ve site yönetimimize hassasiyetleri için çok teşekkür ediyoruz. Pazaryerinde tezgahı olan esnafımız da komplekse ve bulunduğu alana aynı evindeki özende sahip çıkmalı. Böyle yapılırsa sorun kalmaz.” dedi.

KOMPLEKSE YENİ GÜVENLİK KAMERALARI TAKILACAK

Şafak Uslu toplantının sonunda site yönetiminin faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.

Uslu, “Kompleksin arka kısmında kalan korkuluklarımız çalınıyordu, buraların tamamı yenilendi. 8 adet ek güvenlik kamerası alındı ve önümüzdeki hafta montajı yapılacak. Pazaryerinin kurulduğu meydanda da tadilat ve tamirat için gerekli keşifleri yaptık. En kısa sürede tamirat ve tadilatlar başlayacak.” diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ