Reklam
Reklam

30 BÜYÜK ŞEHİRDE UYGULANACAK

30 BÜYÜK ŞEHİRDE UYGULANACAK
  • 27.03.2020
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulunun yaptığı tavsiyeyi bu akşam canlı yayında paylaşarak, corona virüsü salgını nedeniyle tedbirleri genişletme kararı alındığını bildirdi.

Erdoğan, halkın sağlığı, huzuru ve güvenliği için şehirlerarası seyahatlerin bundan böyle valilik iznine bağlandığını bildirdi.

Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçileceğini kaydeden Erdoğan, toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacağını, 4 piknik alanları ve ormanlar gibi mesire alanlarının hafta sonları kapalı olacağını, hafta içi de buralarda hiçbir şekilde toplu olarak bir arada bulunulamayacağını bildirdi.

Erdoğan, askerlerin de 14 gün karantina kuralına uygun şekilde kontrollü olarak celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacağını kaydederken, yurtdışı uçuşlarının ise tamamen sona erdirildiğini duyurdu.

Tüm illerde pandemi kurulu olarak alınan tedbirlerin takibi yapılacağını ve gerektiğinde o şehre mahsus ilave tedbirler kararlaştırılacağını belirten Erdoğan, şunları ifade etti: “Bu tedbirlerin başta İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi büyük şehirlerimiz olmak üzere 30 büyük şehrimizin tamamında titizlikle uygulanması kararı uygulamaya geçmiştir. Dolayısıyla bu 30 büyük şehrimizin Valisi bu kararlılığı uygulamada alttaki kurumlarıyla birlikte gösterecektir. Ev ve işyeri dahil her ortamda sosyal mesafe dikkat ederek, toplu taşıma araçlarını zorunlu olmadıkça kullanmayarak, alışveriş ihtiyacı dışında sokağa çıkmayarak, hassasiyet göstererek tedbirlerin etkinliğini artırmamız şarttır. Vatandaşımızdan; sabır fedakarlık ve dirayet bekliyoruz. Şayet bu tedbirlerin daha ileri noktalara ulaşmasını istemiyorsak gönüllü karantina şartlarına harfiyen riayet etmeliyiz. Ne demek gönüllü karantina; yani evimizden çıkmayacağız. Bu kurallara uyuduğumuzda nasıl kısa sürede başarıya ulaşacağınızı da kurallara uymadığımızda nasıl büyük felaketler ile karşılaşacağımızın örnekleri mevcuttur. Bakınız şu anda Amerika’nın geldiği durum ortada. Türkiye olarak önümüzde aydınlık bir gelecek bizi bekliyor. Türkiye bu hastalığı yenebilecek güzel bir imkana, milletimizde alınan tedbirleri hassasiyetle uygulayacak dirayete sahiptir. Paniğe kapılmadan dikkatle ve sabırla davrandığımızda,  bizi bu tehditten biraz daha uzaklaştıracaktır. Kendimizin ve evlatlarımızın geleceği için lütfen evde kalalım.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ