Reklam
Reklam

601 İTİRAZ DİLEKÇESİ KAYMAKAMLIĞA VERİLDİ

601 İTİRAZ DİLEKÇESİ KAYMAKAMLIĞA VERİLDİ
  • 05.10.2020
Reklam

Korucuköy ile Beyendik beldesi arasındaki meraya kurulmak istenen ‘bazalt (mıcır) ocağı ve kırma-eleme tesisi’ ile ilgili toplanan itiraz dilekçeleri, bugün Keşan Kaymakamlığına teslim edildi.

Beyendik beldesinden toplanan 631 itiraz dilekçesi, Keşan Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Edirne İl Genel Meclisi üyesi Sezgin Gündoğdu, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Beyendik Belediye Meclisi üyesi Hüseyin Yavaşoğlu, Aydoğan Mahallesi Muhtarı Murat Gül ve Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Hikmet Kirez tarafından, saat 11.00 sıralarında Kaymakamlığa getirildi.

Burada açıklamada bulunan Başkan Muhammet Örnek, taş ocağının beldeye faydasından çok zararının olacağını düşündüklerini belirtti.

“TESİSE KARŞI DEĞİLİZ, ÇED RAPORU İSTİYORUZ”

“Devletimizin açacağı bu tesise hiçbir şekilde karşı değiliz.” diyerek sözlerini sürdüren Muhammet Örnek, şöyle devam etti: “Bu tesisin faydaları ve zararları konusunda tartışması gerektiğini düşünüyoruz. Bu tesis, ÇED raporu alınmadan onaylanmak istenmekte. Biz de belde halkı olarak ÇED raporu alındıktan sonra böyle bir tesisin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Belde halkının, bölgede tarlası bulunan üreticilerin, ilgili kurumların düşünceleri alındıktan sonra buraya izin verilmesini istiyoruz. Ayrıca bu tesis, patlatmalı olacak. Her patlamada 101 dinamit patlatılacak ve bu dinamitlerin aynı anda patlatılması sonucu yaşayacağımız olumsuzlukları halkımıza anlattık. Halkımız da bu konuda itiraz dilekçesi verdi. Biz de Beyendik sevdalısı olan 601 kişinin dilekçesini kaymakamlığımıza teslim etmek için buradayız. ÇED olumlu raporu alınmadan tesisin yapılmasını istemiyoruz.”

HASAN KARAGÖZ…

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz de Kent Konseyi olarak bu konuda Beyendik halkını sonuna kadar desteklediklerini vurguladı.

“ANA TALEP; PROJENİN GERİ ÇEKİLMESİDİR”

Tesisin bölgede ve Beyendik beldesinde ciddi bir tahribat yaratacağına dikkat çeken Karagöz, “Çalışmalar sırasında beldenin içerisinden günde 288 araç geçeceği belirtiyor ve bu da Beyendik cadde ve sokaklarında gezilemeyecek anlamına geliyor. Haftada bir 101 dinamitin aynı anda patlatılmasında kaç şiddetinde deprem etkisi yaratacağını bilmiyoruz. Ancak 6 şiddetinin üzerinde bir sarsıntı yapacağı aşikar. Ana talep; projenin geri çekilmesidir ama proje geri çekilmezse ÇED Halkın Katılım Toplantısı mutlak yapılmalıdır. Bu konu enine boyuna tartışılmalıdır.” dedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ