Reklam
Reklam

AK Parti’li Usta: “Suriyelilerin eylem planları yok”

AK Parti’li Usta: “Suriyelilerin eylem planları yok”
  • 27.07.2019
Reklam

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı

Leyla Şahin Usta, bugün saat 16.30 sıralarında Keşan’a geldi.

AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasının önünde Usta’yı; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, AK Partili İl Genel Meclisi üyesi Halil Bayazıt, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın, AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ubeydullah Fidan ve yönetimleri, AK Partili bazı Belediye Meclisi üyeleri ve partililer karşıladı.

‘TÜRKİYE, ÜMİT OLAN BİR ÜLKE’
AK Parti İlçe Başkanlığı Toplantı Salonu’nda partilileri ile bir araya gelen Leyla Şahin Usta, güzel bir Türkiye ve güzel bir dünya için uğraştıklarını belirterek, “Çünkü Türkiye bugün ev sahipliği yaptığı misafirleriyle beraber tüm dünya mazlumlarının umudu olmuş bir ülke. Bütün dünyanın Avrupa’nın, Amerika’nın sırtını döndüğü, savaşlardan kaçan insanların, mağdur olan insanların, ihtiyaç sahibi olan insanların ve işkence altında, savaş altında yaşayarak, gözünü çevirerek Türkiye’ye bakan ve ümit olan bir ülkeyiz. Bizde bu mağdur olanlara layık olamaya çalışıyor. Onların ümidi olmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Onlarında hakkını, hukukunu korumak zorunda olduğumuzun farkındayız. Çünkü bu dünyada savaşlara ve işkencelere karşı mağduriyetleri yaşayan bütün coğrafyalarda, sesini insani ve vicdani olarak yükselten tek bir lider var, o da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Onun dışındakilerin hepsinin, işin insani boyutundan daha çok, işin ticari boyutuna, işin sömürgecilik boyutuna baktıklarının farkındayız.” şeklinde konuştu.

‘YUNANİSTAN’IN YAPTIĞI HUKUK DIŞI’
Yunanistan’da güvenlik güçlerince yakalandıktan sonra kötü muameleye maruz kalarak, Türkiye’ye geri gönderilen kaçak göçmenlerle ilgili konuşan Leyla Şahin Usta, “Ülkesinde savaş tehlikesi bulunan bir kişiyi siz sınır dışı edemezsiniz. Siz orada bu insana barınma hakkını vermek zorundasınız. Ama suça karışmış, suçu tespit edilmişse onun sınır dışı edilmesi mümkündür. Ama Yunanistan’ın yaptığı işlem tamamen farklı. Hiçbir elemeye tabi tutmadan sadece gelenlerin hepsini geri gönderiyor. Yunanistan’ın yaptığı aslında hukuk dışı, hukuka aykırı bir şey. Tamamen hukuka aykırı davranıyorlar. Görüşmeler devam ediyor. Bu konuda geçen hafta toplantılar yapıldı. Yunanistan tarafına da gidildi. İyi sonuçlar çıkmak zorunda. Yoksa aksi takdirde denizde ölen, sınırda ölen insanlar olacak. Biz bunları görmek istemiyoruz. Bunlar Avrupa’ya, insanlığa yakışan fotoğraflar değil. Herkesin el birliği içerisinde bu sorunu çözmesi lazım. En acil çözüm ise Suriye’deki savaşın bitirilmesi. Güvenli bölgeler çok önemli. Bizim oluşturduğumuz güvenli bölgeler sayesinde 330 bin Suriyeli oraya dönmüş durumda. Daha fazla insanın oraya dönmesini hedefliyoruz. Onların arzusu ve isteği de ülkelerine dönmek.” dedi.


‘KİMSEYİ ZORLA GÖNDERİYORUZ DİYE BİR ŞEY YOK’
Leyla Şahin Usta
, İstanbul’da kaydı olmayan Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmesinin ardından İstanbul’da yaşayan Suriyelilerin protesto eylemi yapacağı iddiası üzerine şunları söyledi:
“Bu gündeme getirilmeye çalışılan ve işi provoke etmeye çalışan bazı gruplar tarafından yapılıyor. Suriyelilerin böyle bir eylem planları yok. Böyle bir hareketlilikleri de yok. Çünkü bunu gerektirecek bir durum yok ortada. Biz şunu yapıyoruz, eğer kaydı İstanbul dışında başka bir ildeyse, gitmesi için süre veriliyor kendisine. Kimseyi zorla gönderiyoruz diye bir şey yok. Türkiye’de, Türkçe haber yapan yabancı bir haber kanalında gördüm. Suriyeli bir gencin zorla alınıp, götürüldüğünü ve hatta İdlip’e gönderildiği şeklinde haber yapmışlar. Olayı araştırdık. Genç İstanbul’da, hiç bir yere gönderilmemiş. Kimlik kontrolü yapılmış, İstanbul’da olduğu için de bırakılmış. Ama haber tamamen yalan ve yanlış haber. İki toplum arasında huzursuzluk yaratmak için bir çaba var. Bizim bu oyunlara gelmemiz lazım.”


KEŞAN BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Usta, daha sonra AK Parti’den seçilen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nu makamında ziyaret etti.

Saat 16.45 sıralarında belediye girişinde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacır Belediye Başkanı Mustafa Türker, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, Keşan Belediye Meclis üyeleri Müslim Çekiç ve Tarık Uysal tarafından karşılanan Usta, daha sonra makam odasında misafir edildi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ile AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın da bulunduğu ziyarette Helvacıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta’ya 6 dönemdir CHP yönetiminde olan Keşan Belediye Başkanlığını AK Parti olarak kazandıklarını belirterek, Keşan Belediyesinin çalışmaları , iç yapısı ve mali yapısı ile ilgili bilgi vererek, Keşan Belediyesi adına destek istedi.

Usta da, Helvacıoğlu’nu bu seçim kazanmasından dolayı tebrik ederek, destek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Helvacıoğlu daha sonra Usta ve Aksal’a Keşan Kent Konseyi’ndeki kadınlar tarafından oyalanan tülbentleri hediye etti.

Usta ve Aksal, hediye için teşekkür etti.

Ziyaret, hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

GÖKÇETEPE TABİAT PARKINA GEÇTİ…

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı

Leyla Şahin Usta, Keşan Belediyesini ziyaretinin ardından, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın ve bazı partililerle birlikte Gökçetepe Tabiat Parkı’ndaki öğrenci kampına geçti.

Usta ve beraberindekilerin, akşam yemeğini burada yiyeceği ve öğrencilerle sohbet edeceği öğrenildi. (DHA)

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ