Reklam
Reklam

AKP İLE KAYBETTİKLERİMİZ…

AKP İLE KAYBETTİKLERİMİZ…
  • 12.12.2023
Reklam

Neler neler kaybettik acaba bir düşünelim isterseniz.

Bir kere ülkenin kefen parası dediğimiz hazine birikimlerimiz bir gecede çalındı. Altın birikimlerimiz yabancı ülkelerde consorse edildi. Yani atılım yapacak ya da yeniden üretim ekonomisine dönebilmek adına merkez varlığınız yok edildi.

Klasik burjuva sınıfının yanında dinci muhafazakar ve görgüsüz ama çok zengin bir sınıf  yaratıldı. Bu sınıfa kaynak olarak ”müşteri garantili”, ”yolcu garantili” sözüm ona yap-işlet-devret işletmeciliği ile haksız ve gerçek değerinin çok üstünde kaynak ya da sermaye aktarıldı.

Hukuken hak aramak tarihe karıştı. Hatta bazı ticari davalarda Türk mahkemeleri değil, İngiliz mahkemeleri yetkili kılındı. Acil kamulaştırma maskesi altında kişi ya da devlet mülkiyetindeki alanlar  yandaş şirketlere peşkeş çekildi. Gerçekleri yazan gazeteciler içeri atılıp aylarca suçsuz olmalarına karşın içeride tutuldu. Yabancı ülke ajanları bir telefonla serbest bırakıldı.

Ülke kara para mafyası, uyuşturucu mafyasına açık tutularak vatandaşlıklar verildi. Bir avuç dolar için ülke gençliği riske atıldı.

Üretim ekonomisi yerine tüketim toplumu desteklenerek tarım, hayvancılık ve küçük sanatkar yok edildi. Ülkedeki emisyon hacmi satın almada enflasyonun çok gerisinde kalınca halk ve özellikle çalışanlar gittikçe fakirleştirildi. Halkın her kesimi gittikçe fakirleşince ”banka kartı” tuzağına düşürülerek sesini çıkartamayan, her gün borcunu düşünen, borç sarmalı içinde intiharlara sürüklenen bir toplum yaratıldı.

Düşünün eskiden bir maaşla ev geçindiren babalarımızı. Bizleri nasıl okuttuklarını, nasıl ev bark araba sahip olduklarını… Şimdi mümkün mü?

Düşünün 2-3 odalı evlerden bugün çok daha küçük evlere mecbur kalışımızı. Düşünün artık eski aile ortamında özellikle büyük şehirlerde gençlerin aile yanına evlenmeye başlamalarını.

Düşünün 1 maaş karşılığına denk düşen kiraları.

Ev almanın, araba almanın işçi ve memur için artık imkansız diyeceğimiz dönemlerin başlangıç noktasına geldik.

Sıralasak kaybettiklerimiz sayfalara sığmaz. Madenlerimiz, ormanlarımız, sahillerimiz ve hatta şirketlerimiz tek tek elimizden çıktı ya da çıkıyor. Ne anayasa takılıyor ne de baba yasa. Resmen tüm değerlerimiz üzerine ”çökülüyor.”

Peki AKP döneminde kaybettiklerimiz geri gelir mi? Hatta AKP girdiği yanlıştan çıkar mı? Pek mümkün görülmüyor.

Şimdilerde adı konulmamış bir İMF politikası uyguluyorlar. Acı reçete çalışan ve emekli kesimlere mümkün olduğunca az ücret ödeyerek kamu açıklarını kapatıp sermaye birikimi sağlamak. Bunu yapmak için kamudan süper lüks masrafların kısılması gerekir. Ama bunu asla yapamazlar. Yandaşlarla devlet eliyle zengin olma piramidi öylesine oturtulmuş ki ne çift maaşlı elemanlarından, ne hazineye hortum takılan çetemsi yapılardan kurtulamazlar çünkü bu yapılar siyasetle iç içe.

AKP’den kurtulmadıkça düze çıkış hayal bu ülkede. Dış yatırım güvenmiyor. Tüketim ekonomisinin sürmesi için dolar lazım gelmiyor. Araplar borç vermeyip en iyi işletmelerimizi arazilerimizi ucuza kapatma derdinde. İçerde ki yabancı işletmelerde tek tek kapatıp kaçıyor.

AKP yalan ve farklı imaj yaratarak iktidarda kalma şansını kullanmaya devam eder. Yıkıldığı anda tüm yandaş şirket, kişi, kurumlar işledikleri suçlar için yargılanacaklarını çok iyi biliyorlar.

Öyle ki dindarım diyenin hırsızlığı arsızlığı çocuk tacizlerine ses çıkaramadığı, milliyetçiyim diyenlerin ”ne mutlu Türküm ‘2 demenin yasaklanmasını, ”Türküm doğruyum çalışkanınım yasam…” diyen andı yasaklattırmasını kimse hazmedemiyor. Dinci ile dindar birbirine karıştı. Kısa yoldan zengin olma hukuk açıkları nedeniyle moda oldu. Teknolojiyi hükümet takip edemez oldu.

Eğitim çağdaş çizgiden çoktan çıktı. Her milli eğitim bakanı göreve geldiğinde eskisinin çok büyük yanlışlar yaptığını itiraf etti.

Ve gelinen noktada eğitimde, hukukta, huzurda, milli gelirde, hak aramada, yargı bağımsızlığında, meclis denetiminde, teknolojiyi takipte, kitap okumada, emeklilerin refahında, ücretlerde….

150 OECD ÜLKESİ İÇİNDE NERDEYSE BUNLARIN TAMAMINDA SON 10 ÜLKE ARASINA DÜŞTÜK.

Bu ülke bunları hak etmiyor. Bu ülkede hemen her kurumun TUİK gibi gerçek olmayan rakamlarla karşımıza çıkarılmasını hak etmiyor. Bu ülke uyuşturucu ve kara paracıların cenneti olmayı, sokakların Teksas’a dönmesini hak etmiyor. Bu ülke önüne gelenin cinayet işleyip elini kolunu sallayarak ayrılmasını hak etmiyor. Bu ülke tarikatların devlet kademelerini işgalini hak etmiyor. Bu ülke artık satacak bir şey kalmadığı için teker teker topraklarının bile satışını hak etmiyor.

Bence AKP bu ülkeyi artık hak etmiyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ