Reklam
Reklam

ARHATIR: “ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ SİYASET MALZEMESİ YAPILMAYACAK KADAR DEĞERLİDİR”

ARHATIR: “ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ SİYASET MALZEMESİ YAPILMAYACAK KADAR DEĞERLİDİR”
  • 03.10.2020
Reklam

CHP Keşan İlçe Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, tüm dünya ile birlikte ülkemizi de esir alan Corona Virüsü (COVİD-19) salgını sürecinde, telafi edilmesi en zor konuların başında eğitim geldiğini belirtti.

Çelişkili açıklamaların, süreci içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini öne süren Arhatır, şunları ifade etti: “Veliler, öğrenciler, eğitim kurumları yarınını öngöremez durumda. Zaten iktidarın 18 yıllık karnesi  ortadadır. AKP iktidarında, 7 milli eğitim bakanı ve onlarca kez sistem ve müfredat değişikliği yapılmıştır. Eğitim yaz –boz tahtasına çevrilmiştir. Bu dönemde günübirlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıkan eğitim sistemimi, pandemi  koşullarında tamamen felç olmuştur. Devlet okullarına giden öğrencilerin 3 milyon 17 bin 718’inin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Gerekli ekipmanı olan öğrenciler kota problemi ve teknik arızalarla boğuşmakta, birden fazla öğrenci ve öğretmen olan evler, ekipman eksikliği çekmektedir. Çalışan annelerin çocukları, yeterli aile desteği ve takibinden  de mahrum kalmaktadır. Kadınların omzundaki yüklere ayrıca bir yük bindiren uzaktan eğitimde, hem çocuklar hem de anneleri mağdur durumdadır. Bu durumdan yine en çok etkilenen cefakar kadınlarımız olmuştur. Uzaktan eğitim planlamasıyla ilgili oluşturulacak yol haritası, bilim insanları sağlık örgütleri ve eğitim sendikaları ile birlikte  yürütülmeli  öğrencilere sınırsız internet  desteği ve dezavantajlı öğrencilere yönelik ayrı bir program hazırlanması gerekmektedir. Ebeveyn desteğine mutlaka ihtiyaç olunacak bu dönemde, ebeveynlerden birinin ücretli izne ayrılması sağlanmalıdır. Bu süreçte ücretli öğretmenlerde mağdur edilmemelidir.

Eğitim sıcak siyaset konusu  olamaz. Eğitim  sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağız. İçinden geçtiğimiz  pandemi süreci  sosyal devletin önemini bir kez daha göstermektedir. İktidarın yapması gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa , Cumhuriyet Halk Partisi, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz günlerde sunduğu 14 maddelik çözüm önerilerini  hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir.”

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ