Reklam
Reklam

ARIKAN, AVUKATLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI

ARIKAN, AVUKATLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI
  • 03.04.2020
Reklam

Edirne Barosu Başkan Yardımcısı ve Keşan Temsilcisi Av. Arb. Aylin Arıkan, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Tüm meslektaşlarının Avukatlar Gününü kutlayarak açıklamasına başlayan Arıkan, şunları ifade etti: Ne yazık ki ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu Kovid-19 tehlikesi nedeniyle bu sene hak ettiğimiz gibi bir ‘Avukatlar Günü’ yaşayamadık. Dahası bu zorlu süreçte mağduriyet yaşayan meslek örgütlerinin neredeyse en başında maalesef ki biz avukatlar geliyoruz. Bakanlığımız tarafından alınan önlemlerle birlikte, HSK tarafından verilen tavsiye niteliğindeki karar çerçevesinde, çalışma alanlarımız olan adliyelerdeki yoğunluğun azaltılması amacıyla bir dizi önlem alınmıştır. Bu doğrultuda da mesleğimiz ve meslektaşlarımız maddi ve manevi bir yükün altında, sağlık endişesi ve gelecek kaygısı ile baş başa kalmıştır. Beklentimiz mesleğimizin ve meslektaşlarımızın bu zor günleri en hafif atlatacağı şekilde yeni düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesidir. 

Avukat, halkın adalete erişiminin ve hak arama özgürlüğünün en önemli ve etkili silahıdır. Bizler, hak arayan insanlar arasında hiçbir ayrım yapmaksızın onların yasa önündeki savunucularıyız. Kimseden emir ve talimat almadığımız gibi, savunduğumuz kişi de değiliz. Bizler yargının asli ve kurucu unsuruyuz. Bizler soru soran, sorgulayan, eleştiren ve gerçeğin ortaya çıkması için dünyayı durmaksızın didikleyen bir mesleğin temsilcileriyiz.”

Aylin Arıkan, “Unutulmamalıdır ki avukatın hiç olmadığı veya savunmanın güçlü olmadığı bir yargılama sistemi, adil ve meşru olamaz.” diyerek, açılamasına şöyle devam etti: “Tarihin her döneminde hâkimler ve mahkemeler vardır. Ancak bu mahkemelerin adil karar vermeleri ve hukuki meşruiyet kazanmaları, avukatların tarih sahnesinde yerini almasıyla mümkün olabilmiştir.

Bizler demokratik, laik hukuk devletinin en büyük güvencesi, Cumhuriyet kazanımlarını içtenlikle sahiplenen bir mesleğin mensupları olmakla gurur duyuyoruz.

Mesleki sorunları çözmek ve hukukun üstünlüğünü sağlamak Avukatlık Kanununun üzerimize yüklediği görevler ve sorumluluklardır. Özellikle demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelesinde toplumun Barolardan büyük beklentileri vardır. Bu bilinçle hukuk devleti, demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelemiz yılmadan devam edecektir.

Bu gün bir kez daha yinelemek isteriz ki; Büyük Atatürk’ün kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nde, cumhuriyetin temel ilkelerine, laik, sosyal hukuk devletine, yargı bağımsızlığına, evrensel hukuk kurallarına, temel hak ve özgürlüklere olan inancımızla hukuk  mücadelesine yılmadan devam edeceğiz.”

Edirne Barosunun, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda, Cumhuriyet’in kazanımlarına, temel değerlerine ve Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine sahip çıkmaya devam edeceğinin de altını çizen Arıkan, Bu vesileyle başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, baromuza ve mesleğimize hizmet etmiş ahirete intikal eden meslek büyüklerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Baromuzun kurucularına, Baromuza emeği geçen tüm başkanlarımıza, yöneticilerimize, meslektaşlarımıza ve çalışanlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, ebediyete intikal edenleri saygı ve rahmetle anıyorum.” dedi.

Aylin Arıkan, son olarak şunları dile getirdi: “Dünyada ve ülkemizde her geçen gün endişe ve korku yaratan, bizleri evlerimize ve dört duvara kapatan Kovid-19 virüsünden bir an evvel kurtularak, yeniden umutlu, sağlıklı ve özgür günlerimize geri dönebilmemizi yürekten temenni ediyor; virüs nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızı da rahmetle anıyorum.”

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ