Reklam
Reklam

AVCI, DÜNYA KÜLTÜR MİRASI GÜNÜ NEDENİYLE YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

AVCI, DÜNYA KÜLTÜR MİRASI GÜNÜ NEDENİYLE YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
  • 17.04.2023
Reklam

Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Arkeolog Aslı Avcı, yarın kutlanacak Dünya Kültür Miras Günü nedeniyle açıklamada bulundu.

Avcı, 18 Nisan’ın, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’nin öncülüğünde tüm dünyada Dünya Kültür Mirası Günü olarak kutlandığını ve temel amacın kültür varlıklarının korunması konusunda farkındalık yaratarak, toplum bilincinin oluşturulmasına katkı sunmak olduğunu ifade etti.

Uluslararası önem taşıyan ve bu nedenle korunmaya değer doğal oluşumlara, anıtlara ve sitlere “Dünya Mirası” statüsü tanındığını belirten Aslı Avcı, “Sözleşmeyi kabul eden üye devletlerin UNESCO’ya başvurusuyla başlayan ve Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) ile Uluslararası Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) uzmanlarının başvuruları değerlendirmesi sonucunda, aday varlıklar, Dünya Miras Komitesinin kararı doğrultusunda bu statüyü kazanır. İçlerinde Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi’nin de bulunduğu 19 adet varlığımızın bu statüde yer alması, ülkemiz ve şehrimiz için büyük önem taşımaktadır. 18 Nisan’ın Dünya Kültür Mirası Günü olarak kutlanmasının asıl hedeflerinden olan; kültür varlıklarının korunması konusunda farkındalık yaratarak, toplum bilincinin oluşturulması konusunda biz de Keşan Belediyesi olarak, kentimizde bulunan en önemli tarihi yapılardan birini müze projesiyle tekrar hayatın içine dahil ediyoruz. Toplumda, özellikle de gençlerde kültürel miras ile ilgili bilinci arttırmak da önceliklerimiz arasında. Projenin ilk ayağı olan binanın restorasyon aşamasından önce ve sonra bizi ziyaret etme fırsatı bulanların değerlendirmeleri de ne kadar doğru bir iş yaptığımızın kanıtı niteliğinde. Bir müzenin ötesinde eğitim-sanat ve kültür kampüsü olarak tasarlanan Müze Keşan’ın öncülüğünde, yaşadığımız kentte bulunan kültür mirasımıza sahip çıkarak, eğitimlerle ve düzenlenecek etkinliklerle dikkat çekerek, Belediyemizin desteğiyle korunmalarına ve onarımlarına yol göstererek, ‘Dünya Kültür Mirası Günü’ gibi günlerin hedeflerine de katkı sunacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ