Reklam
Reklam

BAL ARILARI DA TELEF OLDU

BAL ARILARI DA TELEF OLDU
  • 25.07.2019
Reklam

Bugün saat 15.00 sıralarında çıkan yangında, 50 dönüm ormanlık alandaki yaklaşık 500 ağaç zarar görürken, bal arıları da telef oldu.

Malkara’nın kırsal Evrenbey Mahallesi’nde meşe ve çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda yangın çıktı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılırken, mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine bölgeye Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Malkara İtfaiye ekipleri sevk edildi. 4 itfaiye aracı, iş makineleri, su tankerleri, traktörler ve mahallelinin de yardımıyla yangın, yaklaşık 2 saatlik müdahaleyle kontrol altına alınarak söndürüldü. 50 dönümlük alanda etkili olan yangında 500 ağaç zarar gördü. Yangında çocukları için doğal bal üretimi yapan mahalle sakinlerinden İsmail Karakaş’a ait çok sayıda bal arısı da telef oldu.
Evrenbey Mahallesi Muhtarı Nurettin Çelik, yangının çıkış nedenini bilmediklerini belirterek, “Piknikçiler mi yapıyor, yoksa başkaları tarafından bilinçli mi yapılıyor anlamadık. Yazık, günah çok sayıda çam ağacımız yandı. Burada ikinci yangın çıkıyor, nasıl önüne geçeceğiz bilmiyoruz. Burası alkol şişesi dolu, bu şişeler de yangın çıkarabilir. Buraya gelen piknikçiler dikkat etsinler. Canım çamlar yandı. Yazıktır, günahtır.” dedi.
Karaidemir Baraj Sulama Kooperatifi 2’nci Başkanı Kazım Karakaş ise bölgede insanların piknik yaptığını, kendilerinin de her türlü hizmeti verdiklerini ifade ederek, “Bu boş şişeleri gelişi güzel ormana atmayın. Tek talebimiz burayı koruyun kollayın. Bir alevle bütün ağaçlar yandı. Büyük ihtimalle şişelerden yandı. 50 dönümden fazla orman yandı.” şeklinde konuştu.
Arıları yanan İsmail Karakaş da, şöyle dedi: “Burada arılarım vardı. Çocuklara ve aileme doğal bal üretiyordum. Çıkan yangında arılar da kovanlar da yandı. Yanan ormana da üzüldüm. Arılara da kovanlara da hepsine üzüldüm. Her şey kül oldu.”
Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldı. (DHA)

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ