Reklam
Reklam

BARAJLARDA DOLULUK ORANI %58

BARAJLARDA DOLULUK ORANI %58
  • 20.04.2023
Reklam

Edirne’de yaşanan kuraklığın ardından bahar yağmurları kentteki Tunca ve Meriç nehirlerinde su seviyesini artırdı.

1 Ocak tarihinde 5 metreküp/saniye akan Tunca Nehri 28 metreküp/saniyeye, Meriç Nehri’nde ise 52 metreküp/saniye akan su seviyesi 235 metreküp/saniye ulaştı. Bu verilere göre, Tunca’da 5, Meriç Nehri’nde 4,5 kat artış yaşandı.

Türkiye’nin önemli tahıl üretiminin yapıldığı Edirne’de geçtiğimiz yıl kuraklığın etkilendiği Meriç ve Tunca nehirlerinde bahar yağmurlarıyla debi arttı. Meteoroloji verilerine göre son 3 ayda metrekareye 200 kilo yağış düştüğü belirtildi. DSİ Edirne 11’nci Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı ölçümlerde, Ocak ayında 5 metreküp/saniye akan Tunca Nehri’nde su seviyesi 5 kat artarak 28 metreküp/saniye ulaştı. Meriç Nehri’nde aynı tarihte 52 metreküp/saniye akan debi, 4,5 kat artarak 235 metreküp/saniye çıktı. Kuraklığın en çok etkilediği ot öbekleri ve atılan çöplerle batıklığa dönen Tunca Nehri, suyun yükselmesiyle hayat buldu.

BARAJLARDA DOLULUK ORANI %58

Kentin içme suyunu da karşılayan Süloğlu Barajı’ndaki doluluk oranı %67 kapasiteye ulaştı. Tarım arazilerini sulayan Hamzadere barajında doluluk oranının % 70’in üzerinde olduğu ifade edildi. Kentte Süloğlu, Altınyazı, Hamzadere, Kadıköy, Sultanköy ve Yenikarpuzlu olmak üzere toplam 6 barajda doluluk oranı ortalama %58 olarak hesaplandı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ