Reklam
Reklam

BASIN TRİBÜNÜNDE YEREL BASINA YER VERİLMEDİ

BASIN TRİBÜNÜNDE YEREL BASINA YER VERİLMEDİ
  • 01.07.2022
Reklam

Bu yıl 661’incisi düzenlenen Kırkpınar Güreşlerindeki basın tribününde yapılan yeni düzenlemede yerel basına yer verilmedi.

Sadece TRT, haber ajansları ve yerel televizyon çalışanlarının basın tribününde çalışmasına izin verilirken, yerel basının ise ancak saha içinde çalışması istendi. Yani Kırkpınar tarihinde ilk kez yerel basın yok sayılıyor.

Konuyla ilgili Trakya Gazeteciler Derneği, Edirne Gazeteciler Derneği ve Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneğinden ise tepki geldi.

Derneklerden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Bu uygulamaya neden gidildi, böyle bir talep nereden geldi, biz de bilmiyor ve bir anlam veremiyoruz.

Bu uygulamayla, Kırkpınar güreşleri boyunca haber koşuşturmacası içinde olan muhabir arkadaşlarımıza açıkça ‘haberini nerede yazarsan yaz, fotoğrafını nerede seçersen seç, beni ilgilendirmez’ deniliyor.

Oysa güreşler boyunca basın mensuplarına yer temini ve rahat çalışma ortamı sağlama görevi Edirne Belediyesinindir.

Bu uygulamayla, Edirne’de yıl boyunca okuyucularına, seyircilerine, dinleyicilerine haber ve bilgi ulaştırma konusunda özveriyle çalışan yerel basın mensuplarına büyük bir haksızlık yapılmıştır.

Üyelerimizin mağduriyeti ve yerel basının yok sayılması nedeniyle biz Trakya Gazeteciler Derneği, Edirne Gazeteciler Derneği ve Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği olarak bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Aksi halde bu uygulamanın kararını alanların yerel basınla köprüleri atmış olduğu kanaatini taşıyor olacağız.

Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ