Reklam
Reklam

“BAYRAM NAMAZI KEŞAN’DA SAAT 06.32’DE KILINACAK”

“BAYRAM NAMAZI KEŞAN’DA SAAT 06.32’DE KILINACAK”
  • 12.05.2021
Reklam

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, Ramazan Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Bayram coşkusunu bu yıl da evlerimizde ailemizle yaşayacağız.” dedi.

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle kısıtlamaların devam ettiğini ve bu nedenle Ramazan Bayramı’nı herkesin evlerinde ve aile içinde kutlamak zorunda kaldığını dile getiren Yiğit, “Bayram sabahı kahvaltı sofrasında çocuklarımızla birlikte bayram coşkusunu yaşayalım. O güne has olmak üzere kahvaltı sonrası çocuklarımızla bayramlaşma yaparak onlara küçükte olsa harçlık verip veya önceden alacağımız sürpriz hediyeler takdim ederek onlara bu güzelliği yaşatalım. Çocuklarımıza eski bayramları hatırlatalım. İki tane dini bayramımızın olduğunu ifade ederek, Ramazan Bayramı ile ilgili bilgiler verelim. Çünkü iki yıldır devam efen pandemi nedeniyle okullarından uzaktan eğitime devam etmesi, camilerdeki teravih namazı kısıtlamaları dini duyarlılık açısından nesillerimizde bir kopukluk oluşmasın.

Ramazan ayında yüce kitabımız Kuran’ın Allah tarafından indirildiğini ve Ramazan orucunun farz olduğunu şimdi ise bayram yapma vaktinin geldiğini artık oruç tutma mevsiminin sona erdiğini yavrularımıza ifade edebiliriz.

Ramazan ayı bizlere sabrı öğretti yardımlaşma duyguları ön plana çıktı. Oruç tutmak sayesinde irademiz kuvvetlendi. Sağlıklı olduk. Oruç bize güzel ahlak kazandırdı diyerek evlerimizde yavrularımıza eski bayramlardan örnekler verip, onlara bayram coşkusunu yaşatabiliriz. Bu salgın hastalığın geçici olduğunu, tekrar güzel günlere kavuşarak,bayram namazlarına camilerimize gidip, büyüklerimize ziyaretler yapacağımızı yavrularımıza anlatarak onların hayal dünyalarına zenginlik katalım.

Akraba ziyaretleri yapamasak da evlerimizden telefonlarla gerektiğinde görüntülü olarak görüşmeler yapmalıyız.”

Yüce Allah’ın, Kuran’ı Kerim’de ‘Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı ve akrabaya yardım etmeyi emreder. Kötülüğü, fuhşiyatı ve her türlü zararlı alışkanlıkları da yasaklar.’ duyurduğunu ifade eden Yiğit, “Peygamber efendimiz buyurur ki ‘Birbirinize kin tutmayınız, birbirinizle hasetleşmeyiniz, birbirinize arkanızı dönüp uzaklaşmayınız. Ey Allah’ın kulları kardeşler olunuz.’ Bu nedenle Ramazan ayında kazandığımız güzellikleri bayramdan sonra da devam ettirelim. Tüm kardeşlerimizin Ramazan Bayramı’nı tebrik ederim.” dedi.

Müftü Mehmet Yiğit, bayram namazının Keşan’da saat 06.32’de kılınacağını hatırlatarak, vatandaşların yürüme mesafesindeki mahalle veya köy camilerinde, pandemi kurallarına uygun bir şekilde bayram namazını kılabileceğini söyledi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ