Reklam
Reklam

“BAZI ESNAFLARIMIZA HACİZ İŞLEMLERİ GELDİ”

“BAZI ESNAFLARIMIZA HACİZ İŞLEMLERİ GELDİ”
  • 28.02.2023
Reklam

Keşan Sebze ve Manav Bakkallar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, yaptığı açıklamada, firmaların zamlara devam ettiğini ve bu nedenle de ekonomik kriz etkilerinin giderek derinleştiğini bildirdi.

“Esnafların kırmızı çizgileri kaldırılmalı.” diyen Çakır, “Firmalar zamlara devam ediyor. Firmalar zamlara devam ediyorlar. Gıdada zam depremi hala var. Fiyatlar aralıksız artıyor. Pazarda da durum iç acıcı değil. Bugün kuru soğan 18 TL’den satılıyorsa gerisini düşünün. Deprem fiyatının etkisiyle psikolojik çöküntü yaşayan tüketici, ekonomik krizle uğraşıyor, esnafta bundan etkileniyor. Ekonomide sarsıntı devam ediyor. Yaralarımızı nasıl saracağız? Zam yapan büyük firmalar, tüketici ve esnafı yine karşı karşıya getirdi. Buradan zam geçişi yapan büyük firmalara sesleniyoruz; daha duyarlı olun. Rahmetli deprem dedemiz Ahmet Mete Işıkara, <deprem zelzelesi, ekonomik zelzelesini de getirir.> diyerek, çok doğru söylemiş.” dedi.

“BAZI ESNAFLARIMIZA HACİZ İŞLEMLERİ GELDİ”

“Esnaflarımız ülke ekonomisinin bel kemiğidir.” diyerek açıklamasını sürdüren Mustafa Çakır şöyle devam etti: “Esnaflarımız ülke ekonomisinin bel kemiğidir. İstikrarlı bir şekilde, hala içinde bulunduğumuz salgını ve yaşadığımız bu yüzyılın büyük depreminin vermiş olduğu etkilere rağmen her türlü ekonomik şartlarda hem kendini hem ülkesini ayakta tutmak için var gücünle mücadele ediyor. Pandeminin vermiş olduğu hasardan dolayı, enflasyon artınca esnafın elini kolunu bağlamıştı. Kazancı düşen esnafımız vergi, SGK borçlarını ödeyemedi. Diğer giderlerini karşılaşamadı. Kira, elektrik vb. mağduriyet yaşadı. Bazı esnaflarımıza haciz işlemleri geldi.

“ESNAF VERGİLERİNİ ÖDEYEBİLMEK İÇİN BİR ÇIKIŞ YOLU ARIYOR”

Mart ayı deyince aklımıza vergi ayı geliyor. Vergilerini ve giderlerini ödeyecek olan esnafımız bir çıkış yolu arıyor. Bir kaç banka birçok şart ile esnafa kredi verse de diğer bankalar kredi vermiyor. Esnafların kırmızı çizgileri kaldırılmalı, uygun kredi desteği sağlamalıdır. Esnaf enkaz altında bırakılmamalıdır. Rüzgarın nereden eseceğini tahmin edersin ama esnafın durumumun bugün ne olacağını tahmin edemezsin. Biz, ülke olarak çok güçlü bir ülkeyiz. Bizler tek yürek, tek bilek olduğumuzda yaşadığımız bu yüzyılın afetlerinden olan depremin vermiş olduğu yaralarının sayılacağına ve ekonomimizin daha iyi olacağına yürekten inanıyoruz. Şimdi birlikte olma zamanı!”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ