Reklam
Reklam

BEKÇİLERLE HER TÜRLÜ İLETİŞİME GEÇİP, DESTEK İSTEYEBİLİRSİNİZ…

BEKÇİLERLE HER TÜRLÜ İLETİŞİME GEÇİP, DESTEK İSTEYEBİLİRSİNİZ…
  • 22.07.2019
Reklam

Keşan’da emniyete bağlı olarak, 9 mahallemizde görev yapan 14 çarşı ve mahalle bekçisinin, görev ve sorumlukları anlatıldı.

Akşam hava kararması ile birlikte sabah gün ışığına kadar görev yapan çarşı ve mahalle bekçilerinin, mülki amir tarafından görev yerleri ve saatlerinin de değiştirilebildiği vurgulandı.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görevleri arasında ise; “Can, mal ve ırza yönelik tehdit ve saldırıları önlemek ve saldırganları yakalamak; suç mahallinde suç işlenirken veya işlendikten sonra sanıkları yakalamak; kamu düzenini ve güvenini bozan gösteri, yürüyüş ve karışıklık durumunda kolluk güçleri gelinceye kadar önleyici tedbirler almak; adli vakalarda delillerin kaybolmasını önlemek için gerekli tedbirleri almak ve gerektiğinde bu konuda halktan yardım almak; uyuşturucu madde yapılan, kullanılan ve satılan yerleri, kumar oynanan yerleri, halkı rahatsız edecek derecede gürültü yapan açık ve kapalı yerleri polis veya jandarma teşkilatına bildirmek; halkın huzurunu bozanları, gizli fuhuş yapanları ve rezalet çıkaranları polis veya jandarma teşkilatına bildirmek ve bu durumlarda önlenmesi gerekenleri önlemek; sokak, geçit ve meydanları tıkayan ve trafiğe engel olan araçları veya diğer engelleri ilgili teşkilata bildirmek.” bulunduğu ifade edildi.

Şüpheli gördükleri şahısların GBT sorgusunu da yapabilen çarşı ve mahalle bekçilerinin, ayrıca gece 12’de bitmesi gereken ve hâlâ bitmeyen cemiyetleri de sonlandırma yetkisine sahip bulunduğuna da kayıt düşüldü.

Mıntıkalarında görevli bekçilerin, sakinlik olsa da düdük çalıp, bu sayede halka güven verdiği belirtilen açıklamada, çarşı ve mahalle bekçilerinin önemine dikkat çekilerek, halkın polisten aldığı desteği, bekçilerden de alabileceği kaydedildi.

Bekçilerle her türlü iletişime geçilebileceği belirtilen açıklamada, diyalog halinde olmaları ve her türlü konuyu paylaşabilecekleri bildirildi.

Keşan’daki bekçilerin önemine vurgu yapılan açıklamada, gece görev yapan bekçilerin, suç potansiyeline yakın bölgelerde istihdam edildiği, böylece hem Keşan halkının daha rahat nefes almasının sağlandığı hem de emniyetin iş yükünü hafiflettikleri kaydedildi.

ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ OLMANIN ŞARTLARI…

Mahalle bekçileri, Bakanlık tarafından açılan sınavla belirleniyor. 30 yaşını aşmamış olan ve askerlik görevini tamamlamış olan adaylar katılabiliyor. Girdikleri yazılı sınavda başarılı olan adaylar, spor mülakatından geçiyor ve sözlü mülakata tabi tutuluyor. Burada da başarılı olan adaylar, 45 günlük eğitimlerinin ardından göreve başlıyor.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ