Reklam
Reklam

BİLİRKİŞİ HEYETİ SAZLIDERE’DE İNCELEMEDE BULUNDU

BİLİRKİŞİ HEYETİ SAZLIDERE’DE İNCELEMEDE BULUNDU
  • 02.11.2019
Reklam

FSRU Gemi İskelesi Projesiyle ilgili mahkemeye yapılan itiraz üzerine, Edirne İdare Mahkemesi ve bilirkişi heyeti, dün, bölgede keşif incelemesi yaptı.

Sazlıdere köyüne; Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ile Trakya bölgesindeki kent konseylerinin yetkilileri, siyasi partilerin ve STK’ların bazı temsilcileri, köy halkı ve bölgeden çok sayıda doğaseverin katılarak, ellerindeki pankartlarla, tepkilerini dile getirdi.

10 kişilik heyeti taşıyan aracın bölgeye gelmesiyle birlikte katılımcılar, “Saros’uma dokunma” sloganı attı.

Keşif basına kapalı yapılırken, Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar, “Çevre Şehircilik Bakanlığı ÇED yetkilileri, maalesef proje ve proje alanına dair bilgileri bilgi vermekten yoksun. Ne müştemilatı, ne boru hattını ne de iskeleyi şu an gösterebilmiş değiller. Bilirkişilerin sorduğu sorulara yetkililer ‘Bilemiyoruz!’ şeklinde cevap veriyor. Bilirkişi, uzmanlık alanları içerisinde gözlemler yapıyor. Bu gözlem sonunda kapsamlı bir rapor çıkacak. Proje etki alanı, türlerin yayılış alanı çerçevesinde incelemeler devam ediyor. Boru hattının olduğu ormanlık alanda da inceleme istedik. Boru hattının gireceği ve çıkacağı yerleri, davalı taraf bilirkişilere gösteremediği için bilirkişiler tespitlerini yapmaya devam ediyor. BOTAŞ’ın da keşifte bulunması gerekiyor. Fakat BOTAŞ yetkilileri burada değil. Bilirkişi heyeti bundan sonra bir rapor hazırlayacak ve bu rapor mahkemeye sunulduğunda, mahkeme buna göre bir karar verecek. Bu bilirkişi raporu sunulduğunda, bilirkişiler ‘Çevre yasasına orman kanununa ve planlara aykırı’ derse, Edirne İdare Mahkemesinin ÇED olumlu kararına karşı, yürütmeyi durdurmasına karar vereceğini ve ardından da davanın iptal olacağını düşünüyoruz. Bu aşamada bilimin ve hukukun yanımızda olacağına ve sonuç olarak bu projenin iptal kararının verileceğine inanıyoruz.” dedi.


Bilirkişi heyetinin tutanakları hazırlayarak geldiği yönündeki iddialar karşısında ise Kaçar, “Önceden hazırlanan tutanak değil, format hazırlanıyor ve bu bizim beyanlarımızla bilirkişinin keşif incelemesi esnasında mahkeme heyeti tarafından alındı.” şeklinde konuştu.

Bülent Kaçar, keşfin, usul ve hukuka uygun şekilde tamamlandığını da belirtti.

Öte yandan, keşif bölgesine gelen doğaseverler, FSRU Gemi İskelesi Projesinin hayata geçirilmesi halinde; doğa, deniz ve canlıların katledileceğini belirterek, bu projenin hayata geçirilmesini istemediklerini söyledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ