Reklam
Reklam

BİR BALON SÖNDÜ

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 28.08.2023

Sn. AKŞENER gittikçe kendisini ve partisini tüketiyor. Merakla beklenen 26 Ağustos’taki konuşması ile Akşener ve İYİ Parti; geçmişi ile hâlâ gerçekçi bir hesaplaşma yapamadığı gibi bundan sonraki yol haritasına da yeni bir anlam katamadı. Akşener 2023 seçimlerinin kaybındaki rolünü kabullenip susması gerekirken aynı ve bilinen örneklerle başkalarını suçlayarak kendini aklamaya çalıştı. Herkes biliyor ki seçimin kaybındaki en önemli unsurlar iktidarın çeşitli katakullileri ve kendi ifadeleri ile 1,5 milyon mültecinin seçmen yapılmasıdır. Ama bunun yanı sıra, süreç içinde öncelikle ve özellikle Sn. Akşener’in masayı devirip, kader birliği yaptığı insanlara utanmazca saldırması, Ersan Şen gibi ciddiyetsiz kişilerle bile yola çıkmaya hazır olması, aylar öncesinden başlayarak “Seçilecek aday, seçilemeyecek aday” tartışmalarını sürdürmesi de görmezden gelinemez.

***

Diyelim ki halkımız Kılıçdaroğlu’nu tercih etmedi. İyi de İYİ Parti MHP’nin tüm yanlışlarına rağmen niye oylarını 5 puan artıramadı? Seçmen niye İYİ Partiyi tercih etmedi? İYİ P. kendi oyunu ve KK’na desteğini %15 e çıkarabilseydi sonuç ne olacaktı?

Ben söyleyeyim. YSP’nin de oy kaybına rağmen Kılıçdaroğlu rahatça seçimi kazanacaktı.

Akşener başka isimler, başka adaylar gösterebilseydi anlaşılabilirdi. İmamoğlu ve YAVAŞ üzerindeki israrı yakışıksızdı, işin içinde başka kurnazlıklar ve hesaplar olduğu kuşkusunu yaratıyordu. CHP Ankara veya İstanbul’u kendi eli ile AKP’ye teslim edemezdi. Akşener’in bunu idrak etmesi gerekirdi.

***

Üzülerek söylüyorum… İYİ Parti, gelecekte %5 ler civarında marjinal bir parti olmaktan öteye gidemeyecek. Gün gelecek MHP ile birleşecek. Tarihe karışacak..

AKŞENER beni son yıllarda çok umutlandıran bir liderdi. Ancak, onun gereksiz, anlamsız, fevri çıkışları ile Türkiye bir merkez partisi fırsatını kaçırdı. 26 Ağustos’ta dağ fare doğurdu, benim için de bir balon söndü.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ