Reklam
Reklam

BİRİLERİ HEPİMİZİ YEDİ!..

Neşe Tosun
Neşe Tosun
  • 18.11.2020

Yine başa döndük ve İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gece yarısı yeni bir genelge gönderdi… Genelge kapsamında; sokağa çıkma yasağından, işletmelerin faaliyetlerine kadar birçok konuda kısıtlamaya gidildi…

Bunu bekliyor muyduk? Aklıselim olanlar bekliyordu!.. Çünkü gören göz, işiten kulak, çalışan beyin kılavuz istemiyordu!..

İşi olmayanlar yeşillik olsun diye sokakta gezdi… Maskeler çene altında taşındı ya da kolda aksesuar görevi yaptı!.. Sosyal mesafe diye bir şey hiç uygulanmadı… Eğitimlisinden eğitimsizine kadar bu kural hiçe sayıldı!.. Başkalarına talkını verenler, salkımı avuçla yuttu!.. Büyük çoğunluk ciddiye almadı!.. Sırf tedbiri elden bırakmak için kafelere oturulup yeme içme yapıldı(!), komşu-akraba gezmeleri sınır tanımadı(!), karantinada olanlara geçmiş olsun ziyareti(!), COVİD-19’dan hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunuldu!.. Oğlunun düğününe kimse gelmez diye COVİD-19 testi pozitif çıktığı halde gizleyip düğünde herkesi hoşlayan kayınvalidemiz bile oldu!..

Şimdi soruyorum? Sizce bu kısıtlamaları hak ettik mi? Dibine kadar hak ettik!.. Hepimiz hak ettik mi? Hayır… Birileri hepimizi yedi!.. Nefsimize, irademize sahip çıkamadık ve yeniden başa döndük!.. Ve bu kısıtlamalar sadece başlangıç gibi geliyor bana… Ürkütmemek için halkı!.. Eğer hâlâ kuraları çiğnemeye, umursamazlığa devam edersek, çok daha katı kısıtlamalar kapıda!..

Bir kerede kendinizi, kendimizi değil de hepimizi düşünelim… Sağlık sistemini çökertmeden kendimize gelelim… Bu işin şakası yok!.. Sağlık sistemi çökerse eğer, ne tedavi olacak bir hastane ne tedavi edecek bir doktor ne de bizi toprağa bırakacak bir cemaat bulabiliriz!.. Bunları yaşamamak ve yaşatmamak da bizim elimizde… Felaket tellallığı yapmıyorum sadece durumun ciddiyetini algılamanızı istiyorum… Ok yaydan çıkarsa eğer, geri dönüşü olmayacak sonuçlar doğurabilir… O yüzden siz siz olun, tedbiri elden bırakmayın, kendinizle birlikte herkesi koruyun… Mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayın, maskesiz dolaşmayın, sosyal mesafe kuralını ise yabana atmayın!..

Ve siz ilgililer… Bu ekonomik koşullarda vatandaşın, esnafın yanında olun… ‘Virüsten ölmezsem açlıktan öleceğim!’ diye düşünen, panik yapan vatandaşları bulun ve yanında olun… Onları biçare bırakmayın… Yardımlarınızı gerçek sahiplerine ulaştırma çabasına girin… Siyaseten yardımları bırakın, muhtaçları yakalayın… Bol bol ücretsiz maske dağıtın… Dezenfektan da dağıtın ama su katılmışından değil, gerçeğinden olsun mümkünse!..

Hep birlikte bu mücadeleden en az kayıpla kurtulmak ve sağlıklı günlere kavuşmak dileğiyle… Allah, başta sağlık çalışanları olmak üzere, bu mücadelede emek veren tüm kurum ve kuruluşlardaki çalışanlara güç versin, korusun, başımızdan eksik etmesin… Saygılarımla…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ