Reklam
Reklam

BİZİM HIFZISIHHA’DAN 1 NİSAN ŞAKASI!..

Neşe Tosun
Neşe Tosun
  • 03.04.2020

Kime göre neye göre zorunlu!.. 31 Mart 2020 tarihinde toplanan İlçe Hıfzısıhha Kurulu, corona virüsü salgınına karşı, Keşan’daki insan ve araç trafiğini azaltmak amacıyla bir dizi karar aldı ve alınan bu karar da 1 Nisan itibarı ile uygulanmaya başladı… Aynı Nisan 1 şakası gibi!.. Zorunlu ihtiyaç dışındaki iş yerleri, virüsün yayılmasını önleme tedbiri kapsamında kapatıldı… Zorunlu ihtiyaç denilince aklımıza ne geliyor? Gıda ve sağlık… Sağlığın yerinde ise karnın da toksa gerisi teferruat olması gerekiyor… Marketler, fırınlar, bakkallar, manavlar ve eczaneler… Bir de vatandaşın bu ihtiyaçlarını karşılaması için ve yine devletin verdiği imkanlardan faydalanabilmesi için bankalar, PTT ve benzeri kurumlar…

Ancak bizim Hıfzısıhha Kurulu nasıl bir tedbir mantığına girdiyse(!) bunu ben de dahil olmak üzere birçok vatandaşımız çözemedi!.. Tabi ki akil insanlarla aynı mantığı yürütmemiz mümkün değil(!) ama aklı başında alınan kararlara da kafamız basıyor alimallah… Eğer karar; akla ve mantığa yatıyorsa!..

‘Sokağa çıkma, evde kal’ diyorsun, zorunlu ihtiyaç dışındaki iş yerlerinin kapatılacağını söylüyorsun ama esnafı birbirine düşürüyorsun!.. Zorunlu ihtiyaç dışında kalan kimi iş yerlerini kapatırken, kimi iş yerlerinin ise açık kalmasına müsaade ediyorsun… Eğer bir karar alıyorsanız, bu kararı ya herkese uygulayacaksın ya da uygulayamayacağın kararı alarak, vatandaşı birbirine düşman yapmayacaksınız!..

Yine Cumartesi pazarı kurulmayacak, bunun yerine gıdaya yönelik olarak aynı gün İzzetiye ve Paşayiğit mahallelerinde ikiye bölünmüş olarak tedbirli bir şekilde pazarın kurulacağını açıklıyorsunuz… Pardon da, sokağa bile çıkmamaları tavsiye edilen, toplu taşıma ve diğer araçlarda da yakın mesafede olacakları düşünüldüğünden, bu durumdan kaçınılmaları istenen vatandaşları, İzzetiye ve Paşayiğit’e yönlendirerek resmen bunu yapmalarına çanak tutuyorsunuz!.. Aklımızı başımıza alalım akil insanlar!..

Ve yine Keşan Belediyesi tarafından ücretsiz psikolog desteği başlamış… Bence önce Keşanlı esnafın kapısı çalınsın… Alınan ancak hakkaniyetsiz bir şekilde uygulanan bu karar, esnafın psikolojisini epey bir bozmuş!.. Keşan esnafının uğradıkları haksızlıktan ötürü psikolojisi tavan yapmış!..

Ve sevgili hemşehrilerim… Her şeyin başı sağlık… Tüm dünya ile birlikte ülkemizde zor bir süreçten geçiyor… Evde kalalım ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım… Bir an önce bu zor süreci en az kayıpla ve en kısa sürede atlatmak için birbirimize yardımcı olalım… Ne kadar az dışarıda olursak süreç o kadar kısalacak… Ama dışarı çıktığımız sürece süreç uzayacak ve bu bizi daha da çok yakacak…

Sağlıklı günlere en kısa sürede kavuşmak dileğiyle, saygılar benden size…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ