Reklam
Reklam

BU BAYRAMDA DA MEYDANI BÜYÜKLER DOLDURDU

BU BAYRAMDA DA MEYDANI BÜYÜKLER DOLDURDU
  • 23.04.2021
Reklam

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”, tüm yurtta olduğu gibi bugün Keşan’da da pandemi nedeniyle kısa bir törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ve saat 09.00’da başlayan törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, siyasi parti temsilcileri, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve eğitimciler katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan tören, Keşan Belediye bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlhan Saz yaptı.

Saz konuşmasında şunları ifade etti: “23 Nisan 2021; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve <Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir> sözü ile yeni bir Türk Devleti kuruluşunun gerçekleşmesini sağlayan günün 101. yıldönümü.

Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması ile Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri’nde alınan kararlar ile ‘Ulusun egemenliğini yine ulusun sağlayacağını’ ortaya koymuştur.

Egemenliğin ulusta olduğuna inanmış ve bu inançla ‘Ulusu yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir’ ilkesini benimsemiştir.

Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik, yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. 23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi’mizin toplantığı gündür. 23 Nisan millet iradesinin yönetimde yer aldığı gündür. Yok edilmeye çalışılan bir ulusun tek millet, tek yürek olduğu gündür. Yarının büyükleri olan siz çocukların bayramıdır. Büyük Önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millet bayramımımız olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Bu bayram şenliklerine yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamış, dünya çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı tüm dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke olmayı sürdürmekteyiz. Türk milletinin gönlünde, bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını büyük bir coşku, gurur ve heyecanla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

101 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nin öz cevheri ulusal egemenliktir. Ulusun kayıtsız şartsız egemenliği de sonsuza dek sürecektir. Daima yaşayacak ve yataşacağız. Bu duygu ve düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle bir kez daha anıyoruz. Bu günü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, saygılarımız sunarım.”

Tören, konuşmanın ardında sona erdi.

Pandemi nedeniyle sade bir çelenk koyma töreniyle kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na, geçen yıl olduğu gibi bu yılda da çocuklar katılamadı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ