Reklam
Reklam

BU ELEKTRİK KESİNTİLERİ DELİRTİYOR KİMİ KİMİ!..

Neşe Tosun
Neşe Tosun
  • 14.01.2021

Maazallah eski kışlar olsaydı ne yapardık bilemiyorum… Hani 90’lı yıllar ve öncesi ile 2000’li yılların başında yaşadığımız… Lapa lapa kar, tipi, bardaktan boşanırcasına yağmurlar, seller… Herhalde 1 ay elektrik kesintisi yaşardık!.. Zamanın TREDAŞ personeli; kardan, yolların kapalı olmasından dolayı arıza bölgesine bile ancak birkaç saatte ulaşabilirken, yine en geç birkaç saat içinde elektriğe kavuştururlardı bizleri… Ama alışıktık, beklerdik elektrik kesintisi olacak diye… Hepimizin evinde, kesinti anında devreye girecek lüks ya da mum vardı… Kış mevsimin vazgeçilmez gereksinimleriydi… Öyle bir kar yağardı, öyle bir tipi yapardı ki günlerce evlerimizden çıkamazdık… Sularımız akmazdı donduğu için… Son 15 senedir böyle kışlar yaşamadık desek yalan olmaz… Ancak son 15 yıldır elektrik direğine kuş konsa kesinti yaşıyoruz!.. Hiç bitmeyen bakım ve onarım çalışması da cabası… Pasaklılar misali üstten üstten yapılıyor bakımlar ki, hiç bitmiyor adamakıllı arızası!.. Sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin mükafatı da her yıl yapılan %50 zam müjdesi!.. Arızaların giderilmesi anında yanan, heba olan elektrikli cihazlarımız da ikramiyesi!..

Bu yazıyı kaleme almamım sebebi ise, dal kıpırdamadığı, yağmur yağmadığı, karın görünmediği, tipinin uğramadığı bir günde bölgemizde yaşanan elektrik kesintisi… Bir de bölgede aylardır devam eden bakım ve onarım çalışmalarının üstüne olunca, düşündürdü beni!.. Dün, ilki 3 saat ikincisi yarım saat olmak üzere elektrik kesintisi yaşandı… Planlı ve programlı bir kesinti değildi ancak Keşan’a bağlı bazı yerleşim birimlerinde (Çamlıca, Gökçetepe, Sazlıdere başta olmak üzere, bölgedeki diğer tesislerde) uzun süreli elektrik kesintisi oldu… Önceki gün bekledik aslında biz bu kesintiyi sağanak yağışta ama şans eseri olmadı!.. Dün ise hava sakinledi, yağışı geçtim rüzgar bile esmedi ancak kesintinin süresi delirtti!.. Bir de habersiz olunca, hazırlıksız yakalanınca iyice dellendirdi!.. Diyeceksiniz ki; olabilir… Olağanüstü bir durum olmuştur… Beklenmedik bir arızadır… Ben de bunları düşündüm tabi ki… Ancak neredeyse 12 ay süreyle, ayda 2 kez bu bölgede bakım ve onarım çalışması yapılıyor… Bu çalışmaları keyfi(!) değilse eğer, olasılıklar da göz önünde bulundurulup, gereğinin yapılması ya da doğabilecek bir arızanın fark edilip önlem alınması gerekiyor… Tabi bunun için en başta da işin ehli olunması gerekiyor!.. Faturalar kol gibi geliyor ama personel alımında ucuz yollusu tercih ediliyor!.. Bir iki tane tecrübeli elemanla işler kotarılmaya, az sermaye ile çok para kazanılmaya bakılıyor… Hâl böyle olunca da, ne arıza bitiyor ne bakımdan ne onarım bitmiyor!.. Elektrik direğinin yanından geçerken kuvvetli hapşursak kesinti yaşanıyor!..

Diyeceğim o ki; eski kışlar geri dönerse, bölgemizde eski kar ve tipiler görünürse, o zaman nice olacak halimiz… Nerede kalacak bizim ileri teknolojimiz… Her işimizin elektrikle döndüğü bir çağda ne yağacağız gari biz!.. Şimdi de diyeceksiniz ki, jeneratör bağlayın, işi sağlama alın!.. Ha ben buna işte, nasıl ve nerden güleceğimi şaşırırım!.. Vatandaşım evine ekmek götüremezken, jeneratörü hiç düşünmeden alır, şakır şakır da kullanır!.. İşin gırgırı bi tarafa, şu arızaları ya adam gibi yapın, yapamıyorsanız adamakıllı personel alımı yapın, onu da yapamıyorsanız, ne kadar ekmek veriyorsanız köftenin fiyatını da o kadardan hesaplayın!.. Ha bu arada bölgede kar beklentisi var bari vatandaşa jest olsun diye ücretsiz mum dağıtın!..

Yaşanan bu elektrik kesintileri delirtiyor kimi kimi!.. Saygılar benden size, bu kesintilere son vermeniz dileğiyle…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ