Reklam
Reklam

BUGÜNE KADAR 6.870 ARACA CEZA KESİLDİ

BUGÜNE KADAR 6.870 ARACA CEZA KESİLDİ
  • 13.08.2020
Reklam

Bugün gerçekleştirilen Keşan Belediyesi Meclisi toplantında konuşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, duble yola kurulan EDS (Elektronik Denetleme Sistemi)’nin faaliyete geçmesinin ardından bu yollarda trafik kazasının yaşanmadığını söyledi.

KURBAN BAYRAMI’NDA 952.000 ARAÇ GEÇTİ

İstanbul-Edirne-İpsala-Gelibolu istikametlerinde oluşturulan hız koridorunun EDS kayıtlarına göre 4 günlük Kurban Bayramı tatilinde Keşan’dan toplam 952.000 araç geçtiğini dile getiren Helvacıoğlu, EDS’lerden bugüne kadar 6.870 araca ceza yazıldığını bildirdi.

Geçen araç sayısına göre ceza kesilme oranının ülke genelinde %5 olduğunun altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’daki ceza oranının ise %6,8 olduğunu vurguladı.

“EDS KURULDUKTAN SONRA KAZA YAŞANMAMIŞ”

2020 yılının ilk 7,5 ayında Malkara EDS kayıtlarına göre yaklaşık 2,5 milyon aracın geçtiğini ifade eden Başkan Helvacıoğlu, “2018 yılında 24, 2019’da 16, 2020’de EDS kurulana kadar 13 kaza olmuş ve EDS kurulduktan sonra hiçbir trafik kazası yaşanmamış. En güzel istatistik bu olmuş.” dedi.

“İLYAS BEY CADDESİ, 2014 YILINDAN BERİ TEK YÖN”

Konuşmasının devamında Keşan şehir merkezindeki EDS istatistikleri hakkında da bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, tartışmalara konu olan İlyas Bey Caddesi’nin 2014 yılından beri tersyön olduğunu ve daha önce de polis tarafından kesilen cezaların aynı oranda olduğunu kaydetti.

“KURALLARA KESİNLİKLE UYMALIYIZ”

Şehir merkezindeki EDS’lerin 24 saat boyunda faaliyette bulunmadığına ve belirli aralıklarla devre dışı bırakıldığına işaret eden Helvacıoğlu, “Ulaştırma komisyonumuz, mahalle arası diye tabir edilen İlyas Bey Caddesi’ndeki sistemi, şehir merkezinin daha da içerisine konuşlandırma gibi tavsiyesi olursa onu hep birlikte kararlaştırırız. Bana bir fotoğraf geldi aynı kişi günde 3 kez elinde telefonla EDS’ye girmiş. Kurallara kesinlikle uymalıyız.” diye konuştu.

ŞEHİR MERKEZİNDEKİ CEZALAR AZALIYOR

Şehir merkezindeki EDS’lerde uygulanan ceza oranlarının giderek azaldığını belirten Başkan Mustafa Helvacıoğlu, EDS’lerde aynı araca bir günde sadece bir ceza uygulandığını bilgisini de verdi.

TÜMER: “BÜYÜK UYARI TABELALARI KONULMALI”

Helvacıoğlu’nun bilgilendirmesinin ardından söz alan CHP Gurubu Sözcüsü Feridun Tümer de şehir merkezindeki EDS’lerin bulunduğu yol girişlerine uyarı amaçlı büyük tabela konulmasını istedi.

Tümer, şehir dışındaki hız koridorunun Gelibolu istikametindeki çıkış noktasının da Total Akaryakıt istasyonu yanından kaldırılarak, Enez Kavşağı ile Destek Kıtaları Kavşağı’nı da koridor içerisine alınarak Destek Kıtaları Kavşağı sonrasına konulması gerektiğini söyledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ