Reklam
Reklam

“BUGÜNE KADAR, YÜZLERCE KEYFİ ATAMA YAPILMIŞTIR”

“BUGÜNE KADAR, YÜZLERCE KEYFİ ATAMA YAPILMIŞTIR”
  • 04.02.2021
Reklam

Tarım Orman-İş Sendikası Keşan Orman İşletme Müdürlüğü İş yeri Temsilcisi Selim Avkıran, bugün yaptığı yazılı açıklamada, zorunlu yer değişimi atamalarına dikkat çekerek ‘Rotasyona hayır’ dedi.

Avkıran, konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Orman Genel Müdürlüğünce, ‘Orman Genel Müdürlüğü Personelinin Atama ve Yer Değiştirme Esaslarına İlişkin Yönetmelik’ hükümlerine göre; 2020 yılında yapılması gereken zorunlu yer değiştirme (Rotasyon) atamalarının, COVİD-19 salgını gerekçe gösterilerek yapılmamış. Fakat belirtilen salgın tehdidine rağmen bugüne kadar, yüzlerce keyfi atama (çoğu görevlendirme) yapılmıştır. 2021 yılına gelindiğinde ise 2020 yılında COVİD-19 salgını nedeniyle, yapılmayan zorunlu yer değişimi (Rotasyon) atamalarının, sanki salgın bitmiş ‘her şey güllük gülistanlık’ gibi yeniden gündeme alınmış ve yer değişimine tabi yerler OGM Web sitesinde 31.01.2021 tarihinde ilan edilmiştir. Açıklanan listeye bakıldığında, yönetmeliğe tamamen aykırı, keyfi bir listenin ilan edildiği, vekâleten yürütülen müdür, müdür yardımcısı ve sayman kadrolarının çoğunun listede olmadığı görülmektedir. Örneğin saymanlık kadrosunda ilana çıkarılan 24 adet saymanlığın 14 adedi vekâleten yürütüldüğü görülmektedir. Ancak, yapılan tespitte; 94 adet işletme müdürlüğünde de saymanlık görevinin vekâleten yürütülmesine rağmen bu  saymanlıklar neden ilana çıkarılmamıştır? (Bunların içinde saymanlık kriteri taşımayan görevlendirmeler de mevcut) Yine ilan edilen listeye eklenmeyen 94 adet saymanlıktan, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Eskişehir ve Çatacık, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Konyaaltı, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Samatlar ve Karadere İşletme Müdürlüklerine kadrolu saymanların vekâlet etmesine rağmen ilan edilen listede yer almaması hukuksuzluğun en çarpıcı örneğidir.”

“BU ISRAR NEDEN?”

Açıklamasının devamında yöneticilere seslenen Avkıran, “Ne kuruma ve ne de çalışanlara yararı olmayan bu ‘Rotasyon’ uygulamasından derhal vazgeçilmedir. Daha önce rotasyon uygulamasının getirdiği sıkıntılardan hayatını kaybeden ormancı çalışanları dahi olduğu uygulamanın aile bütünlüğüne ciddi zararlar verdiğinin bilinmesine ve görülmesine rağmen bu ısrar neden?” 

Selim Avkıran açıklamasını şöyle sonlandırdı: “COVİD-19 salgını ülkemizde ve dünyada devam etmektedir. Uzmanlar tarafından ‘mutasyon’ uyarıları her gün yenilenmekte dolayısıyla salgın tehlikesi sürmektedir. Ülkemizde de başta sokağa çıkma yasağı ve tedbirler titizlikle devam etmektedir. Buna rağmen ‘Rotasyon’da ısrar edilirse; 31.01.2021 tarihinde OGM WEB sitesinde ilan edilen listenin yeniden düzenlenerek yönetmeliğe uygun olarak vekâleten bakılan kadroların da listeye eklenmesi gerekmektedir. Aksi durumunda, sendikamız Tarım Orman-İş olarak gerekli tüm hukuki girişimler yapılacaktır.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ