Reklam
Reklam

BÜYÜKBAŞ SÜT HAYVANCILIĞI YETİŞTİRİLMESİ AMAÇLANIYOR

BÜYÜKBAŞ SÜT HAYVANCILIĞI YETİŞTİRİLMESİ AMAÇLANIYOR
  • 16.10.2020
Reklam

Keşan’da hayata geçirilmesi planlanan ‘Tarıma Dayalı İhtisas OSB’ için bugün ilk çalışma toplantısı gerçekleştirdi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantıya; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin katıldı.

Toplantıdan sonra çalışmalar hakkında basına bilgi verildi.

MUSTAFA HELVACIOĞLU: “BÖLGEMİZİN ROL MODEL OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Keşan’ın kalkınması, büyümesi, gelişmesi ve tarım ile hayvancılıkta bölgenin merkezi noktası olması için önemli bir girişim ve adım attıklarını ifade eden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, konuyla ilgili şunları kaydetti: “Bugün Sayın Kaymakamımın önderliğinde Tarım İl Müdürlüğümüz, Keşan Belediyesi ve Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Mahmut Bey’in de aramızda olma nedeni malum. Bu işin temelinde oda borsalarımız var. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası ve İpsala Borsamız ile beraber bir aradayız. Konu tarım bölgesi olması vesilesiyle Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nden sonra tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi çalışmalarını başlatmak. Bununla ilgili bilgi alışverişinde bulunmak üzere bir aradayız. Kalkınma ajansımızın tecrübeleri, Tarım il Müdürlüğümüzün mevzuat tarifi, oda borsalarımızın işleyişi ile beraber İl Özel İdaresi’nin de bu işin ortağı olması vesilesiyle Sayın Kaymakamımızın önderliğinde Yeniceçiftlik’te daha önce OSB için TEMA tarafından reddedilen bölgede tarıma dayalı bir ihtisas organize sanayi bölgesi kurabilmek adına bugün kurumlarımızla ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Bu toplantının bölgemiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Temeli süt hayvancılığı konusunda organize bölge oluşturmak. İnşallah önümüzdeki mevzuata göre en geç 5 yıl içerisinde bu bölgede en az 50 yatırımcının olacağı bir tarıma dayalı ihtisas bölgesi kurmuş olacağız. Bölgemiz tarım bölgesi. Koronavirüs salgınından sonra dünyanın gıda ile ilgili bakış açısı ortada. Bölgede tarıma dayalı tüm envanterlerin bir arada olması nedeniyle gelecekte bu bölgemizin rol model olacağını düşünüyoruz.”

ŞAPÇI: “BÜYÜKBAŞ SÜT HAYVANCILIĞI YETİŞTİRME TARZINDA BİR ÇALIŞMAMIZ OLACAK”

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı da düşüncelerini şöyle ifade etti: “Gıda İhtisas OSB bölgemiz ilerliyor, bölgenin kurulması için gerekli adımları attık. Ayrıca hep bahsettiğimiz asıl ham madde kaynaklarından biri olacak tarıma dayalı ihtisas organize bölgesi. Burada da Trakya Kalkınma Ajansımızın yüksek deneyimi ile büyükbaş süt hayvancılığı yetiştirme tarzında bir çalışmamız olacak. Bu çalışmamız en geç 5 yıl içerisinde tamamlanmış olacak. Trakya’nın süt ürün kalitesi zaten ortada. Bu sayede hali hazırda olan süt ve süt ürünleri üreten firmalarımıza hem de Paşayiğit’te kurulacak Gıda İhtisas OSB içinde ham madde sağlamış olmayı hedefliyoruz. Biz, oda ve borsalar olarak her zaman bu tarz çalışmaların içinde yer alıyoruz. Hem üreticiyi hem sanayiyi desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz. Böyle büyük bir çalışmada böyle değerli bir grupla olduğumuz için çok mutluyuz. Başta Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Kalkınma Ajansımıza ve Tarım İl Müdürümüze oda borsalar adına teşekkür ediyoruz.”

ŞAHİN: “İLK ÖRNEKLERİNİ KIRKLARELİ KAVAKLI DA YAPMAYA BAŞLADIK”

Bölgede istihdamın artırılması, köylerde ve kırsalda hayvancılığın artırılması anlamında önemli katkılar sağlayacağının altını çizen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin: “Bugün burada tarıma dayalı ihtisas OSB’nin ön hazırlık çalışmaları için buradayız. Malum Trakya aslında bir yerde tarım, hayvancılık merkezi. Tarım ve hayvancılık alanında zengin bir bölge. Bizde Kalkınma Ajansı olarak Trakya bölgesinin bu anlamda daha da zenginleşmesi, üretimim artırılması için paydaşlarımızla beraber elimizden gelen çalışmayı yapmaya çalışıyoruz. Bunun ilk örneklerini Kırklareli Kavaklı da yapmaya başladık. Onayımızı aldık, yer seçimini yaptık. 2.sini ise Malkara’da tarım adayalı büyükbaş süt alanında yer seçimine başladık. Keşan’da bu anlamda İpsala Hamzadere bölgemizin önemli bir kavşağı. Hem bölgede istihdamın artırılması, köylerde ve kırsalda hayvancılığın artırılması anlamında önemli katkılar sağlayacak. Sadece süt üretimi değil aynı zamanda kırsal gelirin artırılması, bu mesleğin gelecek nesillere aktarılması konusunda önemli faydalar sağlayacak. Keşan bu anlamda hızlı ve heyecanlı. İnşallah 5 yıla kalmadan bitiririz diyor; Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza ve Oda Borsalar Başkanlarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ