Reklam
Reklam

ÇAKIR: “AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI, VİDEODA MECLİS ÜYELERİMİZİ HEDEF GÖSTERDİ”

ÇAKIR: “AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI, VİDEODA MECLİS ÜYELERİMİZİ HEDEF GÖSTERDİ”
  • 10.10.2023
Reklam

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, 5 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilen Keşan Belediye Meclisi toplantısında Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun huzurevi yapılması için arsa satışına ve Cumhuriyet Meydanı’nın adının değiştirilmesi konusunda verilen ‘Hayır!’ oyu nedeniyle CHP’li meclis üyelerine sarf ettiği sözler ve sonrasında sosyal medyadan yayımlanan videolar ile hedef gösterilmesi konusunda açıklamada bulundu.

“MECLİS ÜYELERİMİZİN TARİHİ BİR SORUMLULUĞU VAR VE KAMU YARARINA BU İŞİ YAPIYORLAR”

Helvacıoğlu’nun tavırlarını ibretle izlediklerini belirten Çakır, “Sayın Helvacıoğlu’na hatırlatmak isterim ki meclis üyelerimizin tarihi bir sorumluluğu var ve kamu yararına bu işi yapıyorlar. Meclis üyelerimizin talebi ise bu girişimin devlet eliyle yapılması yönündedir. 4,5 yıl önce büyük vaatlerle aday olan hükümet desteğini kullanacağını söyleyerek oy isteyen AKP’li belediye başkanı, ne yazık ki bunu yapamamış olmanın mahcubiyeti içinde herhalde ki böyle davranmakta. Bir diğer husus ise Cumhuriyet Meydanı’nın adının ‘100. Yıl Cumhuriyet Meydanı’ olarak değiştirilmesinin görüşüldüğü madde… Cumhuriyet’e sahip çıkmak Cumhuriyet Meydanı’nın önüne sıfat tamlaması eklemekle olmaz. Cumhuriyet’e sahip çıkmak onun değerlerine sahip çıkmakla olur.” dedi.

Açıklamasına, huzurevi yapımı için arsa satışının meclise getirilmesi konusuyla başlayan Anıl Çakır, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz perşembe günü gerçekleştirilen Keşan Belediye Meclisi ekim ayı olağan toplantısında, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun tavırlarını ve takındığı tutumu ibretle izledik. Yetmezmiş gibi meclisteki konuşmaları kesip biçip montajlayıp ardından sosyal medya hesabından bir video da yayınladı ve meclis üyelerimizi hedef gösterdi. Sayın Helvacıoğlu’na hatırlatmak isterim ki meclis üyelerimizin tarihi bir sorumluluğu var ve kamu yararına bu işi yapıyorlar. Dolayısıyla bir karara imza atarken kılı kırk yararak hareket etmek zorundalar.”

“UZUNKÖPRÜ’YE YAPILAN YATIRIMIN AYNISINI KEŞAN’A NİYE YAPTIRAMADIN?”

CHP’li Meclis üyelerinin şahısların değil Keşan’ın ve Keşanlıların menfaatlerini gözeterek karar verdiklerini hatırlatan Anıl Çakır, şöyle devam etti: “Huzurevi konusunda da meclis üyelerimiz şahısların değil Keşan’ımızın ve Keşanlıların menfaatlerini gözeterek karar vermişlerdir. Sayın Helvacıoğlu’nun talebi özel bir teşebbüs için Keşan Belediyesi’nin mülkünün satılmasıdır. Cumhuriyet Halk Partili Belediye Meclis üyelerinin talebi ise bu girişimin devlet eliyle yapılması yönündedir. 4,5 yıl önce büyük vaatlerle aday olan, hükümet desteğini kullanacağını söyleyerek oy isteyen AKP’li belediye başkanı, ne yazık ki bunu yapamamış olmanın mahcubiyeti içinde herhalde ki böyle davranmakta. Hemen yanı başımızdaki Uzunköprü’de, nüfus ve gelişmişlik bakımından Keşan’ın yarısı kadar olan Uzunköprü’de biri hayırseverler tarafından yapılmış olmak üzere devlet eliyle bu yönde hizmet veren iki kurum varken, 4,5 yıldır AKP tarafından yönetilen, Edirne’nin en büyük ilçesi Keşan’da bir tane bile huzurevinin yapılmamış olması bizim değil AKP yöneticilerinin ve AKP’li belediye başkanının ayıbıdır. Buradan bu konu hakkında çok açık ve net bir şekilde son kez ifade etmek isterim ki Cumhuriyet Halk Partili Belediye Meclis Üyeleri huzurevi yapılmasına değil Keşan Belediyesi’nin mülkünün ticari bir teşebbüs için satılmasına ‘hayır’ oyu vermişlerdir. Biz, Uzunköprü’ye devlet eliyle yapılan bu yatırımın Keşan’a da devlet eliyle yapılmasına ‘evet’ oyu vereceğiz. Şimdi AKP hükümetinin Belediye Başkanı Helvacıoğlu’na soruyorum: Uzunköprü’ye yapılan yatırımın aynısını Keşan’a niye yaptıramadın? Cumhuriyet Halk Partililer mi elini bağladı?”

“İSTEDİĞİ OLMAYINCA MECLİS ÜYELERİMİZE AĞIR İTHAMLARDA BULUNDU”

Cumhuriyet Meydanı isminin ‘100. Yıl Cumhuriyet Meydanı’ olarak değiştirilmesinin görüşüldüğü madde ile ilgili de Anıl Çakır şu ifadeleri kullandı: “Bir diğer husus ise, Cumhuriyet Meydanı’nın adının ‘100. Yıl Cumhuriyet Meydanı’ olarak değiştirilmesinin görüşüldüğü madde 5393 sayılı Belediye Kanununun 81. Maddesinde yer alan ‘Cadde, sokak, meydan, park, tesis ve benzerlerine ad verilmesi ve beldeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerinin tespitine ilişkin kararlarda belediye meclisinin üye tam sayısının salt çoğunluğu; bunların değiştirilmesine ilişkin kararlarda ise meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun kararı aranır’ ifadesi doğrultusunda, oylamada üçte iki çoğunluk sağlanamadığı için komisyon kararı reddedildi. AKP’li belediye başkanı Helvacıoğlu da her zaman yaptığı gibi burada da partimizi ve belediye meclis üyelerimizi suçlayıcı sözler sarf etmeye, mesnetsiz ifadeler kullanmaya devam etti. İstediği olmayınca da ‘Cumhuriyeti kimin daha çok sevdiğini halkımız bilsin.’, ‘Cumhuriyeti sen kurmadın.’, ‘100. yıldan mı rahatsızsınız.’ gibi cümlelerle meclis üyelerimize ağır ithamlarda bulundu.”

“CHP OTEL LOBİLERİNDE DEĞİL SAVAŞ MEYDANLARINDA KURULMUŞ BİR PARTİDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin savaş meydanlarında kurulduğunun altını çizen Çakır, “Kendisine hatırlatmak isterim ki bizler bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Partimiz, ebedi genel başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi otel lobilerinde değil savaş meydanlarında kurulmuş bir partidir. Biz İçişleri Bakanlığına verilen bir dilekçe ile kurulmadık. Çünkü biz kurulduğumuzda İçişleri Bakanlığı diye bir bakanlık da yoktu. Sayın başkan için belki üzücü olacak ama onu da biz kurduk.

Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetimizin asırlık yolculuğuna şahitlik etmiş bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık siyasi geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir.” diye konuştu.

CHP’nin her türlü mücadelenin adı olduğunun altını çizen İlçe Başkanı Anıl Çakır, “Cumhuriyet Halk Partisi, cumhuriyetimizin kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin, insan hak ve özgürlüklerinin yok sayıldığı bir dönemde her türlü mücadelenin adıdır.

AKP’li Belediye Başkanı Helvacıoğlu, Cumhuriyetle ve Cumhuriyetin 100. Yılı ile derdi olan birilerini arıyorsa eğer ona tavsiyem çok uzağa gitmesin, şöyle bir etrafına baksın.

Ona bütün kamuoyu önünde sormak istiyorum: Resmi kurumlardan T.C. ibaresini kaldırılması hangi parti döneminde oldu?

Cumhuriyet ve laiklik karşıtlarıyla kol kola yürüyen, onların olduğu oluşumlara ‘ne istedilerse veren’ parti kim?

‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen, ülkemizin kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun mukaddes annesine dil uzatan Fesli Kadir’e methiyeler düzen, onu hastanede ziyaret eden parti hangi parti? Bu partinin genel başkanı kim?

Siz hangi partinin belediye başkanısınız?” ifadelerini kullandı.

“GELİN ORTAK AKILLA 100. YIL İSMİNİ BAŞKA BİR YERE VERELİM, BİZ BUNA KARŞI DEĞİLİZ”

Cumhuriyete sahip çıkmak Cumhuriyet Meydanı’nın önüne sıfat tamlaması eklemekle olmadığını hatırlatan CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Cumhuriyete sahip çıkmak Cumhuriyet Meydanı’nın önüne sıfat tamlaması eklemekle olmaz. Cumhuriyete sahip çıkmak onun değerlerine sahip çıkmakla olur. Cumhuriyetimizin kuruluşunu daha yüzlerce yıl kutlamak istiyorsanız her yerde ve her şartta net bir duruş sergilemek zorundasınız. Söz konusu kendi ikbaliniz dahi olsa Cumhuriyetin değerlerinden vazgeçmemelisiniz. Çünkü bizleri bu koltuklarda oturtanlar Cumhuriyetin kazanımlarıdır.

Bazı yerler şehirlerin hafızalarıdır, bunları kendinize mal etmek için değiştirmek isterseniz o şehrin hafızasını silmiş olursunuz. Gelin ortak akılla 100. Yıl ismini başka bir yere verelim, biz buna karşı değiliz. Ama istediği olmadığı için mesnetsiz ifadelerle bir video hazırlayıp meclis üyelerimizi hedef göstermesine karşıyız. Hele hele daha birkaç gün önce hiç hoş olmayan ve bizim de kesinlikle tasvip etmediğimiz menfur bir saldırı yaşamış olan belediye başkanının daha itidalli davranması gerekir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ