Reklam
Reklam

ÇAKIR: “ESNAF BAKANLIĞININ KURULMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

ÇAKIR: “ESNAF BAKANLIĞININ KURULMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”
  • 29.09.2021
Reklam

Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, bugün yaptığı açıklamada, “Esnafın en iyi müşterisi, dar gelirlilerdir. Bunlar da alım yapamayınca etkilenen yine esnaf olmaktadır.” dedi.

Zaman zaman yaptığı basın açıklamalarıyla küçük esnafın içinde bulunduğu sıkıntıları dile getiren Çakır, şunları söyledi: “Hayat pahalılığı, vatandaşın en önemli gündem maddesi. Temel ihtiyaç maddelerinin hemen hemen her gün etiketleri değişiyor. Satış olmayınca bundan en çok etkilenen küçük esnaftır. Dükkânlarının içinde ekonominin özeti vardır. Gelir düşük fiyatlar yüksek olunca, alım gücü ve tüketicinin geliri enflasyon karşısında eriyor. Gelir gider dengesi bozulmuş oluyor, esnafın en iyi müşterisi dar gelirlilerdir. Bunlarda alım yapamayınca etkilenen yine esnaf olmaktadır.

Esnaflar bu kışı karanlıkta geçirebilir, çünkü elektrik faturaları çok kabarık geliyor ödemelerde aksamalar başlayacaktır talebimiz faturalarda indirimdir.”

“FİYAT ARTIŞININ SEBEBİ; ÜRETİM MALİYETLERİ Mİ, ZİNCİR MARKETLER Mİ?”

Zincir marketlerin piyasayı alt üst ettiğini kaydeden Mustafa Çakır, “Zincir marketlerin sınırsız satışlarının olması, yerel esnafın karşılaştığı en büyük sorunlardan birisidir. Her ürünü değil belirlenen ürünler satması gerekir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konu üzerinde hassasiyet ile durduğunu görmekteyiz. Kendisinden Allah razı olsun.

Fiyat artışının sebebini sormak gerek; üretim maliyetleri mi, zincir marketler mi?

1 Ekim’de meclis açıldığında beklentilerimiz bir an önce parakende yasasının gündeme gelmesidir. Parakende yasası fiyat istikrarını önler haksız rekabeti önler, kuralsızlığı giderir, yan yana aynı işi yapan dükkânlar açamazlar. Zincir marketler de mevsimine göre mal satıp okul zamanı kırtasiye, yaz sezonunda deniz ürünleri satışı gerçekleştiriyor. Dövizdeki oynamalar vatandaşa yansıyor. Girdi fiyatları yükselince, bundan etkilenen yine esnaf oluyor. Ticarette kuralsızlık olayı bu seviyeye getirdi. Kontrol zincir marketlere geçtiği için fiyatı onlar belirtiyor. Her ürünü alamamaları gerekiyor. Marketler özel markalarını yaptırıp istikrarı bozuyor. Kalıcı fiyat istikrarı ekonomiye yön verir. Gramaj oyunları ile fiyat yanılgısı önlenmiş olur. Hal yasası ile birlikte zincirler tarladan değil, halden ürünlerini almak zorunda kalırlar. Esnaf Bakanlığının kurulması gerektiğini düşünüyoruz.

Küçük esnaf yüzmeyi yeni öğrendi, derin sularda mücadele edecek gücü yok ama ilk günkü gibi heyecanını ve mücadelesini hiç kaybetmedi. Üniversitelerin yüz yüze eğitimine başladığı bu günlerde öğrencilerin şehrimize gelmesi ile birlikte esnafın yüzü inşallah gülecektir. Sevgili öğrencilerimize ‘hoş geldiniz’ diyoruz. Bulunduğu mahallesinde ve sokağında esnaf onun en yakını ve arkadaşı olacaktır. Daima kendi yolunda hep hazırdır, esnaf misafirlerine hizmet etmeye. Sağlık ve sevgi dolu günler hepimizin olsun.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ