Reklam
Reklam

ÇAKIR: “ŞEKERE YAPILAN ZAMLA TADIMIZ KAÇTI”

ÇAKIR: “ŞEKERE YAPILAN ZAMLA TADIMIZ KAÇTI”
  • 17.11.2021
Reklam

Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, zamsız bir gün olmadığını belirterek, “Son olarak şekere yapılan zamla tadımız kaçtı.” dedi.

Mustafa Çakır açıklamasında şunları ifade etti: “Vatandaşın gelirini eriten ekonominin bütün değerini alt üst eden enflasyon, bırakın hız kesmeyi daha çok gaza basıyor. Bundan en çok gıda etkileniyor. Olmazsa olmaz gıdalara yapılan zamlar tüketici ve esnafı isyan ettiriyor. Önlenemez fiyat artışları, dar gelirlileri çileden çıkarıyor. Temel gıda maddelerine yapılan zamlar bundan en çok nasibini alıyor. Şekere gelen %25 zam sekerin tadını esnafın ve tüketicinin tadını kaçırdı. Ekmek, yumurta, zeytinyağı, alkolsüz içecekler, makarna, bisküvi gibi kısaca un ve unlu mamullere yapılan zamlar tüketici ve esnafı zor durumda bıraktı. Kısaca durmuyor her şey basını almış gidiyor. Zamsız gün yok!

Bu kış çok zor geçecek. Bu zamlar çarşı pazara da yansıyacak. Dolar ve Euro karşısında paramız güneş görmüş kar gibi eriyor. Sanayide kullanılan doğal gaza %48, sanayi elektriğine yapılan %11 zam, üretim maliyetlerini arttıracaktır ve enflasyonu tetikler başka bahane aramaya gerek yok. Bizim talebimiz hiç değilse doğal gaz ve elektrik faturalarında KDV oranlarında düşürülmesi talebindeyiz. Maliyet giderleri artınca doğan zamlardan, tüketici mağdur, esnaf mağdur. Peki mağdur olmayanlar kim? Siyasetçi sokağı ne kadar tarif eder bilemeyiz ama esas sokağın sesi tüketici ve esnaftır. Madalyonun diğer bir yüzü de fiyat artışından etkilenen bizim esnafımız oluyor. Çünkü kendini koruyamıyor, stoksuz çalışıyor, depolama yok, kalan sermaye de yok, yerine sattığı malı koruyamıyor. Altı ayda bir ÖTV arttığı için devamlı fiyat farkları gelir. Elinde sermaye olmayan esnaf eriyor. Temennimiz ÖTV artmamasıdır. Alkollü içeceklerden de zam nasibini aldı. Vatandaş zam sarhoşu oldu. Aralık sonu veya ocak başı. İnşallah ÖTV zammı tekrar gelmez. Esnaf her yerdedir. Ekonomimin gidişini fark eder bu yüzden esnaf devletinin ona sağlayacağı koruma altındadır. Kışın soğukluğunu, devletinin sıcaklığını hissederek geçirmek ister. Her şeyden önemli, sağlık diyoruz. Aşıya hız karamsızlığa son olsun. Sağlık için kolları sıvamaya devam.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ