Reklam
Reklam

ÇAKIRLAR: “10 YIL SONRA 14 MAYISI KUTLAYACAK BİR ÇİFTÇİ BİLE BULAMAZSINIZ”

ÇAKIRLAR: “10 YIL SONRA 14 MAYISI KUTLAYACAK BİR ÇİFTÇİ BİLE BULAMAZSINIZ”
  • 13.05.2020
Reklam

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Çakırlar açıklamasında, çiftçilerin gününü kutlarken, hükümete yönelik eleştirilerde de bulundu.

Orhan Çakırlar, “Tarım bütün ülkeler tarafından stratejik öneme sahip bir sektördür. Bütün gelişmiş ülkeler izledikleri politikalarda en önemli silahlarından biri olarak tarımı kullanırlar. Ülkeler arasındaki yaptırımların önemli bir bölümü gıda ambargoları üzerinden yapılmaktadır.

Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan ve çevre ülkelere sirayet etmesi sonucunda salgın halini alan corona virüsü sonrasında, bir takım önlemler kapsamında ülkelerin içlerine kapanması, insanoğlu tarafından gıdanın önemini yeteri kadar hissettirmeye başlamıştır.

Açlık ve gıdaya erişim gibi problemleri ile karşı karşıya kalabileceklerini düşünen insanlar yaşadıkları toplumda tarım hakkında bilinçlenmeye ve üretimin önemi açısından üreticilere katkı sunulması gerektiğine karşı duyarlı olmaya başlamıştır.” dedi.

Dünyada birçok ülkenin corona virüsü sebebiyle tarım ürünlerine ihracat yasakları getirdiğini ve tarımda büyük desteklemeler ile üretime teşvik çalışmalarını gün geçtikçe artırdığını kaydeden Orhan Çakırlar, “Pandemi haline gelen corona virüsün etkileri sonucunda gıda milliyetçiliğinin artmaya devam edeceği de muhtemel gözükmektedir.

Bulgaristan Bakanlar Kurulu Kararı ile 13 Nisan tarihinde yerel üretici seralarından domates, salatalık ve biber alacak olan perakende gıda şirketlerine ulaştırma, lojistik, sınıflandırma, temizlenme, paketleme vs. gibi giderlerin telafi edilmesi amacıyla toplamda 5 milyon Leva (5 milyon Euro) hibe desteği yapılacağını duyurdu. 14 Nisan tarihinde ise çiftçilerini korumak adına marketlerde yerel ürünlerin satılmasını zorunlu kılan bir karara imza attı. Amerika ise 19 milyar Dolarlık tarım paketi açıkladı. Bu pakette 16 Mmilyar Dolar doğrudan corona virüsü sebebiyle zarar gören çiftçilere ödenecek. 3 milyar Dolar ile ise üreticinin elinde kalabilecek ürünleri satın alabilmek için kullanacaklarını açıkladı. Topraklarının sadece %12’sinde tarım yapabilen Japonya bile 5 milyar Dolar tarıma ek destek paketi açıkladı. Rusya, Kazakistan, Ermenistan, Belarus ve Kırgızistan bir çok tarım ürününde ihracat yasağı getirerek önlemler almıştı. Ülkemizde ise tarım sektörü için uygulanan ithalat politikasında bir değişiklik maalesef yok.” şeklinde konuştu.

Milletvekili Çakırlar, “Ülkemizin bulunduğu jeopolitik konum, iklim koşulları, biyoçeşitlilik ve geçmişten gelen tarım kültürü neticesinde tarım sektörü için büyük bir potansiyel kaynağı olduğumuz gözle görülür bir şekilde ortadayken ,ülkemizde yıllardır mevcut iktidarın ithalata dayalı politikalar izlemesi sonucunda; tarım alanları gün geçtikte erimiş, bir hayli verimli olan topraklarımızda kendi kendimize yetemez hale gelinmiş, gün geçtikçe artan girdi maliyetlerine çözüm bulunamamış, üretici ile tüketici arasında denge kurulamamış, SGK’ya kayıtlı çiftçi sayısında 2008 ile bugün arasında %40 azalma yaşanmış, yeterli desteklemeler verilmemiş, çiftçi krediler ile borçlandırılmış ödeyememiş, üretime devam etmesi için erteleme istemiş red edilmiş ve daha sayamadığımız bir çok problem yaşamış çiftçimiz.” dedi.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlayan Çakırlar, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü büyük fedakarlıklar göstererek emeğiyle toprağı yoğuran üreten ve üretmeye çalışan çiftçilerimizin günü kutlu olsun.

Lakin bu problemlere karşı gerekli önlemler alınmaz, halen daha üretime değil de ithalata dayalı politikalarınızdan vazgeçmezseniz; 10 yıl sonra 14 Mayısı kutlayacak bir çiftçi bile bulamazsınız.” diye konuştu.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ