Reklam
Reklam

ÇAMLICA MUHTARLIĞINDAN MALKARA BELEDİYESİNE TESLİM EDİLECEK

ÇAMLICA MUHTARLIĞINDAN MALKARA BELEDİYESİNE TESLİM EDİLECEK
  • 30.07.2019
Reklam

 

Bölgemizden geçen VIA EGNATIA antik yolu, artık popüler bir kültür rotası oldu.

İtalya – Venedik Iuav Üniversitesi – FuoriVia Kültür Derneği tarafından 5 yıl önce hayata geçirilen Via Egnatia Kültür Rotası Projesi’nin son ayağı 29 Temmuz – 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında bölgemizde gerçekleşiyor.

Avrupa ile Akdeniz arasında bağlantı oluşturacak tarihi ve kültürel bir güzergah geliştirmek ve Antik Egnatia yolunun geçtiği ülkeler arasında kuvvetli ve sürekli bir bağ kurmak için gerçekleştirilen projeye bu yıl bölgemiz ev sahipliği yapıyor.

2015 Yılında İtalya’nın Durazzo kentinde başlayan Proje ile İtalya’dan Yunanistan sınırına kadar olan bölümler yürüyerek kat edildi. Projenin son ayağında Türkiye rotası gerçekleşiyor. Yaşları 20 ila 70 arasında değişen akademisyen ve üniversite öğrencilerinden oluşan bir grup, Enez sınırından başlayarak İstanbul’a kadar yürüyecekler. Konakladıkları noktalarda Antik Egnatia Yolu ve o bölgenin tarihsel ve kültürel potansiyellerini ele alan gezici seminerler gerçekleştirecek.

Projenin bölgemizdeki koordinasyon ve danışmanlığını Çamlıca Muhtarlığı yürütüyor. Çamlıca Muhtarlığı, Şubat-Mayıs 2019 tarihlerinde de Paris’ten Akdeniz’e ulaşan bir kültür rotası projesinde Fransız turistlerin danışmanlığı ve koordinasyonunu sağlamıştı.

Çamlıca Muhtarlığı koordinasyonunda gerçekleşen projenin, Enez bölgesindeki rehberlik hizmeti Keşan Doğa ve Çevre Derneği –DOÇEK Başkanı Hakan Eşme tarafından gerçekleştiriliyor. Yayla-Çamlıca-Malkara sınırı bölgesinin rehberlik hizmeti Çamlıca – Korudağ Doğal Yaşam ve Çevre Derneği – KORUDER tarafından sağlanacak.

29 Temmuz 2019 tarihinde Enez’deki antik kalıntıların gezilmesinin ardından, çadır kampı ve sabah Yayla köyüne yürüyüp, Yayla’daki tarihi kalıntılar ziyaret edilip çadır kampından sonra sabah Çamlıca’ya hareket edecekler.

Projenin bölgemizdeki final programı, 31 Temmuz akşamı Çamlıca’da gerçekleştirilecek. Grup, Çamlıca’daki Müze ziyareti sonrası köy turu yapacak. Akşam saatlerinde Çamlıca Kültür ve Sanat Evinde gerçekleştirilecek Egnatia Gezici Semineri ile tarih ve kültürün turizme katkılarını bölgemizden katılacak katılımcılar ile ele alacaklar. Grup, 1 Ağustos sabahı kahvaltı sonrası Şükrüköy ve Seydiköy üzerinden Kadıköy Barajı’na ulaşacak. Grup, Kadıköy Barajı’nda Çamlıca Muhtarlığıdan Malkara Belediyesine teslim edilecek.

Bu proje ile, uluslar arası işbirlikleri geliştirilerek ortak proje ve çalışmalar yapmak için fırsat sağlarken, bölgemizin kültür turizmindeki farkındalığını da desteklemiş olacak.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ