Reklam
Reklam

CHP’li ve İYİ Partililer neden ‘Hayır’ dediklerini açıkladı

CHP’li ve İYİ Partililer neden ‘Hayır’ dediklerini açıkladı
  • 13.07.2019
Reklam

Keşan Belediye Meclisinin olağanüstü toplantısının ardından, Cumhuriyet Halk Partili ve İYİ Partililer, basın toplantısı düzenleyerek, kumsalların kiralanması ve Keşan Belediyesinin eski hizmet binası hakkında görüş belirttiler.

İYİ Parti İlçe Binasında düzenlenen toplantıya; CHP Keşan İlçe Bakanı Heves Yıldız, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, Keşan Belediye Meclisinin CHP ile İYİ Partili üyeleri ve partililer katıldı.

Toplantının açılışını yapan Sarıkeçe, ilk sözü CHP Keşan İlçe Bakanı Heves Yıldız’a bıraktı.

YILDIZ: “DENİZLER VE KIYILAR HALKINDIR”

CHP olarak kıyıların özelleştirilmesine karşı olduklarını vurgulayan Yıldız, “Anayasal hak olarak halkın bu plajlardan ücretsiz yararlanma özgürlüğünü kısıtladığını düşünüyoruz. Anayasaya göre kıyılar ve denizler halkındır, özel mülkiyete kabul edilemez. Deniz göl ve akarsu kıyılarıyla deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilmeli. Danıştay 6. Dairesinin kesinleşmiş kararına göre Enez Dalyan Gölü’nden, Evreşe Ovası kıyısına kadar uzanan Kuzey Saros kıyı kuşağının doğal yapısı ve içerdiği ekolojik çeşitliliğin korunması gerekmektedir. Saros Körfezi doğal varlıkları parası olana değil, tüm insanlığa aittir. Dünya Kültür ve Tabiat Mirasının Korunması sözleşmesinin 1. ve 2. maddeleri gereğince doğal mirası olarak Erikli kumsalı 3. derece doğal sit alanıdır. Saros Körfezi’nde yaşayanlara sormadan, danışmadan halkın sahillerini kiralamaya açmak birçok sorun doğuracaktır. Bunun sorumlusu da kiralama taleplerini uygun bulan Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ve bu kararı onaylayan Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüdür. Belediye Meclisi bu konu için olağanüstü toplandı. Biz de CHP ve İYİ Parti grubu olarak, madem böyle bir yanlış karar almış Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 17 Temmuz’da böyle bir ihale süresi yaşayacağız, ‘Eğer belediyenin bir imkanı varsa bunu tartışalım, biz ihaleye girelim alalım ama halk plajı olarak halkımıza ücretsiz bu şekilde faydalandıralım.’ dedik. Bizim bu teklifimizi dinlemeden önce de açıklamalardan gördük ki onların fikrinde en azından kısmen bir kısmını kiralamak ve yarısını biz kullanırız, yarısını kiraya veririz böylece denetimimiz daha kolay olur, fiyat belirleriz, kontrolümüz daha kolay olur diye fikirleri var. ‘Belediye olarak bizim işletmemiz mümkün değil, hatta Halk Ekmek Şirketi üzerinden de bu iş kolay değil.’ dediler. O şekilde özelleştirmeyi belediye üzerinden uygun gördüklerini açık açık söylediler. Kiralanan özel yerlerde belediyenin her zaman denetleme yetkisi vardır. Bu yetki zaten belediyededir. Bundan önceki dönemde de belediyeye bu tür konularla gelinmiş, belediyeye bu imkanlar tanınmış ama kararın hukuki olmadığı konusunda yine hemfikir olan belediye meclisi kararı belediyeden geçirmemiştir. Bununla ilgili milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu da çok yakın dönemde meclise soru önergesi verecek. Biz tamamen karşıyız ve mevcut kiralanan yerlerinde ivedilikle hayata geçirilmesiyle ilgili mücadelemiz devam edecektir. Kiralanmasına karar verilen yerler neye göre seçildi, bize bu konuda da bilgi verilmedi.” şeklinde konuştu.

“KARARI KENDİ KENDİNE ALDI”

Heves Yıldız, Keşan Belediyesinin eski binası konusunda da şunları dile getirdi: “Belediye eski binası ile ilgili hiçbir şekilde meclise getirmeden, kararı kendi kendine almıştır. Esnafla hiçbir toplantı, görüş alışverişinde bulunulmamıştır. Esnaf bundan dolayı çok rahatsızdır. Gidip gördüğünüzde gerçekten hiç profesyonelce yapılan bir işe benzemiyor. Yıkımla ilgili insanlara baskı var. O kolonların önünde insanlara olumsuz rapor geleceğine kesin gözüyle bakıyorlar. Bu tek bir bina değildir. Keşan’da bunun haricinde daha eski birçok bina vardır. Yerine ne yapılacak diye soruyoruz ama cevap alamıyoruz. Tamamen bir muamma. Bu mücadeleyi oradaki esnafımızla birlikte vereceğimizi söylüyoruz. Depreme dayanıklı olmayan bir yer varsa tabi ki etütler yapılsın. Belediye eski Başkanımız Mehmet Özcan, yapılan yeni bina sürecinde sürekli oradaki esnafla görüşmeler yaptı. Çok uzun süren tartışmalar ve toplantılar sonucunda, geçici yerler yapılarak belediye binası bitip, taşınana kadar geçici yerlerde bulundular.”

SARIKEÇE: “BİZ, OYUNA GELMEYECEĞİZ”

Yıldız’ın ardından İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe söz aldı.

Saros Körfezi’nin, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanlığı yaptığı dönemde konuşulmaya başlandığını belirterek, şöyle konuştu: “Sahillerimiz birkaç yıl önce peşkeş çekilmeye başlandı. Sayın Belediye Başkanımız Helvacıoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası başkanıyken, bir turizm ortaya attı. Hiçbir altyapımız olmadan, hazırlık yapılmadan, büyük bir enerji patlamasıyla, EMİT fuarlarında bölgemizi tanıttı. Şu anda şahsımıza ait evlerimiz olduğu halde çıkıp denize giremiyoruz. Sahillerde evleri olan arkadaşların, çadır yığınlarının, pisliklerin içinde denize girmeye çalıştığı yerde, biz kalkmışız turizmi konuşuyoruz. Daha kendi kendimize idare edemediğimiz, temizleyemediğimiz bölgemizi turizme açmaya çalışıyoruz. Eriklide altyapıyı mı bitirdik? Konaklamak için yeni oteller mi yaptık? Hayır, yeni günübirlik alanlar mı yarattık? Hayır. Biz Saros’un kuzeyindeyiz. Saros’un güney kısmında neden böyle bir talan olmadı? Oralar neden fuarlarda tanıtılmadı? Millet İttifakı olarak bizleri suçlayanlara verecek bir cevabımız yok. Sadece bir kez daha düşünmelerini istiyoruz. Çünkü amaçlar belli. Sazlıdere’den başlayıp Yayla’ya kadar uzanan bölgeyi turizm adı altında talan ettirmek. Orası halkındır ve halkın kalacaktır. İptal davasını belediye açmazsa biz, ittifak olarak, vatandaş olarak açacağız. Biz artık bu talanın karşısındayız. Nehir Gergin, ‘Biz Ankara’dan elimiz boş dönmedik.’ diyor. Evet, 20 bin TL kiralama bedeli ile döndünüz. Çanakkale’de rakamlara baktığın zaman 6 bin TL, bizde ise 20 bin TL. Bir de orada ‘700 bine alacağız, halka bedava kullandırtacağız ve belediyeye zarar ettireceğiz. Kamuya zararı olmuş olacak çünkü bir gelir elde etmeyeceğiz.’ dediler. Hayır efendim! Halkın çıkarına kullanılan bir şey zarar etmiş sayılmaz. Halka hizmet sunmuş olacaksınız. Bu işin sorumlusu olarak bizi gösteriyorlar. Fakat biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Erikli’nin girişinden çıkışına kadar 11 alanı tek tek parselleyecekler. Keşanlı günübirlik gelen adam ne yapacak? Parası yoksa denize girme hakkı olmayacak mı? Sahillerimizin parsel parsel elimizden gitmesini engellemek için elimizden geleni yapacağız. Burası halkındır, burası bizimdir, kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz, nöbet tutacağız diyeceğiz. Ayrıca, Gürcan Kılınç’ın açıklamasını okuyan çocuk kollarımız, kendisini kınadıklarını söyledi. Ayrıca, parti binasının alt katında esnaflar ellerinde pet şişe ile tuvalet arıyorlar. Aşağı insin ve daha ciddi konularla uğraşsın.”

TÜMER: “BİZ ZATEN KENDİLERİNE ÖNERDİK”

Daha sonra söz alan Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Feridun Tümer de, “Belediye başkanı, ‘Ben bunu alayım, üzerine fiyat koyayım, başka insanlara ihale edeyim, başkasına açayım.’ diyor. Zaten ortada bir B planı da yok. Burada bir sürü parsel var. En azından, ‘Ben yedi parseli alayım, beşini halk plajı yapayım, ikisini ekonomik değerlendirelim’ deseler tamam. Ama başkan, ‘Ben bunu alayım, ihale edeyim.’ derdinde. Belediye Meclisi’ni hükümetin özelleştirme planını tasdikler hale getirmenin derdindeler. Bir de denizin içinde yerler var. Resmen suyu ihaleye çıkarabiliyoruz. Mücavir alan içindeki yerleri belediye denetler. Şimdi topu herkes birbirine atıyor. Suyun içini ihaleye çıkarmak nedir? Mustafa Helvacıoğlu, toplantı sonrasında basın mensuplarına, ‘Alsaydık da bedelsiz verseydik.’ diyor. Biz bunu kendilerine önerdik zaten. Burası belediyedir. İnsanların tatil yapma hakkı, plajı kullanma hakkı vardır ve bu hakkı bütçemiz el veriyorsa, halkımıza vermek bir kamu hizmetidir, her şey para değildir.” dedi.

ERKAN: “HUKUKA AYKIRI”

Keşan Belediye Meclisinin CHP’li üyesi Volkan Erkan ise şunları söyledi: “Bahse konu kiralamaların iptaliyle ilgili alınan emsal kararlar var. Kıyı kenar çizgisi ve sahil şeridinin ilk 50 metresinin kiralanmasının mümkün olmamasıyla ilgili bir karar var. Bu tartışılan kiralamalar hukuka aykırı.” dedi.

YILMAZ: “MİSLİ İLE KARŞILIK BULUR”

Toplantı sonunda, İYİ Parti Edirne İl Teşkilatı Mahalli İdarelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gökhan Yılmaz da, AK Parti Keşan ilçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın yaptığı açıklamaya dikkat çekerek, şunları ifade etti: “İlçe Başkanının partimize lakap taktığını okudum. İYİ Parti’nin isminin kısaltılması yoktur. Kendisine, bu tür davranışlardan uzak durmasını tavsiye ediyorum. Yoksa misli ile karşılık bulur ki bu durum siyaset yapan bizler olarak kamuoyunu gereksiz meşgul etmiş oluruz. HDP’nin Grup Başkan Vekilinin yakıştırmalarını söylüyor. Bizler, Diyarbakır’da ağlayanları biliyoruz. Bize HDP ile bir yakıştırmada bulunmasın. Kendi eks ittifakları ile aralarında olan duygusal problemler bizi ilgilendirmez. 3 gün sonra barışırlar ve ‘Megri Megri’ diye ağlarlar.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ