Reklam
Reklam

CHP’NİN KURULUŞ KUTLAMALARI

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 13.09.2023

9 Eylül İzmir’in kurtuluşu ve CHP’nin de Kuruluş tarihidir. Biliyorum ki İzmirliler bu bayram gününü hak ettiği şekilde kutlamışlardır. Benim dikkat çekmek istediğim ise CHP’nin kuruluşunun kutlanmasına dair paylaşılan görüntülerdir.

***

Görgü tanıklarından dinlediğimiz ve fotoğraflardan izlediğimiz kadarı ile durum içler acısıdır. Mesela 1000, 2000 üyesi olan ilçelerde, böyle bir günde Atamızın huzuruna çıkanların sayısı utanılacak seviyededir.

Elbette bu sözlerim utanmayı bilenler içindir. Yıllardır bu böyledir. O nedenle henüz birkaç gün önce seçilmiş İlçe Başkanlarını şimdilik bu ayıptan, bu utançtan ayrı tutalım. CHP’yi böyle görmeye, böyle göstermeye hiç kimsenin hakkı yoktur. CHP’yi sıradan bir partiden ötede görerek, Cumhuriyetin kurucu partisi olarak herkesin hatta diğer partilerin bile, ayrıca değerlendirmesi gerekir.. Sadece üyeler değil, diğer partiler de davet edilse onlar da bu törene, hiç yoksa temsili olarak iştirak etmezler miydi?

***

Mesela… 12 Eylül döneminde Zincirbozan’da tutsak edilen AP’li, CHP’li liderler CHP’nin Kuruluş Günü’nü orada birlikte kutladılar.. Kutlamalardan sonra Demirel CHP’lileri ziyaret etti. Sırrı Atalay’a hitaben; “Eğer Hapishanede bile siz, kapatılmış partinizin kuruluş yıldönümünü kutluyorsanız, o memlekette demokrasi ebediyen yaşayacaktır, sizi tebrik ederim.” diyerek aldırdıkları çikolata ile giydikleri kostümleriyle AP’liler de CHP’nin kuruluş yıldönümünü kutlamalarına katıldılar..

***

Ben Baykal CHP’sini CHP saymıyorum.. Bu haksız bir mirasyedilik meselesidir.. Buna rağmen hâlâ bu partinin kuruluşu kutlanacaksa hiç yoksa kayıtlı üyelerinin Atatürk’ün huzurunda olması ve bu kuruluşun görgüsüzlük örneği ve özentisi kokteyllerle değil daha anlamlı etkinliklerle kutlanması gerekir. Halkla birlikte kutlanması gerekir. Yasak savarak değil, içtenlikle kutlanması gerekir. O alana, Cuma namazına, Bayram namazına gider gibi davet bile beklemeden koşarak gitmek gerekir. Ailelerinizle, çocuklarınızla gitmeniz gerekir.

Oraya çağrı bile beklemeden kendiliğinden gidenler AKTİF ÜYE dediklerimizdir. Gerisi fasa-fiso üyelerdir..

Son bir not.. Enez’de özellikle sahil kesiminde yeterli çağrı ve duyuru yapılsa törende manzara bu olur muydu?

Yanıt gerekmez…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ