Reklam
Reklam

ÇİFTÇİNİN MALI HEBA ALIYOR, FIRSATÇILARA GÜN DOĞUYOR!

ÇİFTÇİNİN MALI HEBA ALIYOR, FIRSATÇILARA GÜN DOĞUYOR!
  • 28.06.2020
Reklam

Keşan’daki Lisanslı Depolarda geçen yıl ilk kez alım yapılırken, çiftçiler ise bu yıl alımların ne zaman yapılacağını soruyor.

Lisanslı Depolarda hâlâ alım başlamaması çiftçiyi tedirgin ediyor.

Arpa hasadının %99’unun tamamlandığı, buğday hasadının da %50 oranında gerçekleştirildiği bölgemizde, Lisanslı Depoların alım yapmadığını kaydeden çiftçiler, başta siyasiler olmak üzere, ilgili kurum yöneticilerini göreve davet ediyor.

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alan Corona Virüsü (COVİD-19) salgını sürecinde gıda ve sağlık sektörünün ne kadar önemli olduğunun bir kez daha gözler önüne serildiğini belirten çiftçiler, “Tüm ülkeler kendilerine yeterli gıdalarını üretim noktasında çok hassas olduğu bu dönemde, ayrıca Cumhurbaşkanımızın da ‘Ekilmedik bir karış toprak kalmayacak’ diye dikkat çektiği tarım sektörüne neden bölgedeki siyasiler yeterince sahip çıkamıyor? Değişen iklim koşullarında yağan dolular üreticilerin korkulu rüyası oluyor. Ürününün hasadını yapan ve yapacak olan üreticiler, ürününü bir an önce teslim etmek istiyor. Bu durum fırsatçılara da büyük bir fırsat doğuruyor. Çünkü hâlâ alım yapılmadığını bilen fırsatçılar, piyasaların çok altında fiyatlarla mal alımı yapmaya çalışıyor.” dedi.

Depoların alım yapmamasıyla ilgili eksikler var ise de neden bunun şimdiye kadar giderilmediğini soran çiftçiler, “Bu durumun faturası yine çiftçiye çıkıyor. Eksikler takip edilip giderilseydi de Haziran ayının başında alım yapılmaya başlansaydı fenamı olurdu? Yok mu sesimizi duyacak birleri, yok mu kendini sorumlu hissedip gereğini yapacak birileri? Sosyal medyadan paylaşım yapmanın ötesinde siyasileri sahada iş yapmaya bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Üreticiler, Lisanlı Depoların bir an önce alıma başlaması gerektiğini ve bu durumda çiftçinin alın terinin yine heba olacağını belirterek, başta AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal olmak üzere, tüm siyasileri ve ilgili kurumların yöneticilerini, çiftçilerin sorunlarına çözüm bulmaya davet etti.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ