Reklam
Reklam

COVİD-19 VAKA SAYISININ ARTIŞA GEÇTİĞİ AÇIKLANAN EDİRNE’DE KURALLARA UYULMASI İSTEDİ

COVİD-19 VAKA SAYISININ ARTIŞA GEÇTİĞİ AÇIKLANAN EDİRNE’DE KURALLARA UYULMASI İSTEDİ
  • 29.10.2020
Reklam

Edirne Valiliği, Corona Virüsü (COVİD-19) tedbirleri kapsamında “havalandırma talimatı” yayımladı.

COVİD-19 salgını tedbirleri kapsamında kent merkezi ile ilçelerde dezenfeksiyon çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülüyor.

Edirne Valisi Ekrem Canalp‘in talimatı ile Valilik koordinasyonunda İl Özel İdaresi ile Edirne Belediyesince kurulan ekipler, gece gündüz cadde ve sokakların yanı sıra apartmanlar ve gıda satış alanlarını sık aralıklarla ilaçlıyor.

TEMİZ HAVA İLE MÜCADELEYE KATKI SAĞLANACAK

Bu önlemlere ek olarak İl Hıfzıssıhha Kurulu kararınca COVİD-19 tedbirleri kapsamında “Havalandırma Talimatı” yayımlandı.

Kamu ve özel sektöre ait binalar ve eklentilerindeki tüm kapalı alanların pencere ve kapı açılması suretiyle doğal havalandırma yoluyla sık sık havalandırılmasının esas alındığı talimatta temiz hava sirkülasyonun önemi de anlatıldı.

Havalandırmanın ne şekilde yapılacağının yönergelerinin bulunduğu talimat, kamu kurum kuruluş, özel sektör kuruluşları yöneticilerine gönderildi.

Talimata uyulup uyulmadığı Vali Yardımcılarının denetiminde tüm kurum amirlerinin sorumluluğuna verildi. Ayrıca “Havalandırma Takip Çizelgeleri” oluşturularak havalandırmanın denetlenmesi sistematik hale getirildi.

“BİZ UYUYORUZ MİSAFİRLERİMİZ DE KURALLARA UYMALI”

Kent merkezinde vatandaşların büyük bölümünün maske kuralına uyduğu gözlendi. Sigara içenler dışında neredeyse Saraçlar Caddesindeki yayaların tamamı maskelerinin nizami şekilde takılı olduğu görüldü.

Vatandaşlardan Hakan İnceoğlu, kentte maske ve mesafe kuralına büyük oranda uyulduğunu söyledi.

Vaka artışının İstanbul’dan ziyade Bulgaristan’dan gelen yoğun turist akınından kaynaklandığını düşündüğünü ifade eden İnceoğlu, “Vaka artışı kalabalık mekanlar ve pazar yerlerindeki yoğunluktan oluyor. Maske, mesafe ve hijyene uymak zorundayız. Yapacak başka bir şeyimiz yok.” dedi.

Murat Şarbalkanlı da Edirne’de yaşayanların kurallara uyduğunu belirtti.

Ancak dışardan gelenlerin kural ihlali yaptıklarını gözlemlediğini anlatan Şerbalkanlı, “Edirne’deki vatandaşlarımız maske, mesafe ve kurallara uyuyor. Ancak İstanbul temaslı gelen vatandaşların bu kurallara uymadığını görüyoruz. Biraz daha dikkatli olmamızda fayda var. Sağlık Bakanımız dış temaslı olarak Edirne’de bir artış olduğunu söyledi. Bunlara hem Edirneliler hem de misafirlerimiz uyarsa ekonomi ve toplum sağlığı açısından iyi olur.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın dün Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada İstanbul’a yakın temaslı illerde vaka sayılarının arttığını belirtmiş, bu iller arasında Edirne’yi de saymıştı.

Koca, Edirne’de vaka artışının %91 olduğunu vurgulamıştı. (A.A)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ