Reklam
Reklam

“DENİZİN ADETA CAN ÇEKİŞTİĞİ NOKTADAYIZ”

“DENİZİN ADETA CAN ÇEKİŞTİĞİ NOKTADAYIZ”
  • 15.06.2021
Reklam

ESTAB (Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği) Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, son zamanlarda denizlerde görülen deniz salyası konusunda yaptığı açıklamada “Bu tek bir kurumun değil, insanlığın suçu.” dedi.

“DENİZİN ADETA CAN ÇEKİŞTİĞİ NOKTADAYIZ”

ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, şunları ifade etti: “Marmara’da yaşananlar bizlere göstermiştir ki yıllardır acımasız bir şekilde kirlettiğimiz, insanlığın oksijen, besin ve yaşam kaynağı denizimiz kendisi yaşayamaz hale gelmiş. Bu tek bir kurumun suçu değil insanlığın suçu. Anlıyoruz ki denizin artık yeter dediği, adeta can çekiştiği noktadayız. Öyle bir noktadayız ki güneş ışınları artık aşağıya ulaşmıyor, canlılık durmuş ve durum her geçen gün daha vahim bir hal alıyor. Denizlerimizi kurtarmak için hep birlikte çalışmalı ve mücadele etmeliyiz.

Bunun yanında ülkemizin tüm kıyı bölgelerindeki yerel yönetim, STK ve balıkçıların deniz patlıcanı avcılığı konusunda ortaya koyduğu duruş daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Marmara’da ekolojik dengenin bozulmasının sonuçlarını gördük. Şu anda Ege’ye doğru yayılmaya başlayan müsilaj; doğa tahribini ve ekolojik tahribatı durdurmazsak bizim denizlerimize de musallat olmak için tetikte beklemekte. Balık çiftliklerinde fazla besleme, ağır kimyasal kullanımı ve atıkların oluşturduğu kirliliğin üzerine, denizi bir filtre gibi temizleyen deniz patlıcanlarının avcılığı müsilaj belasına adeta davetiye çıkarmaktadır. Saros’a kıyısı olan yerel yönetimler, STK’lar ve halkımız ile birlikte bu konuya dikkatimizi yöneltmeli Marmara’dan ders almalı ve geleceğimize sağlıklı bir çevre ve yaşayan bir deniz bırakmalıyız.

Doğayı, denizi ve geleceğini düşünen her vatandaşımız, deniz patlıcanı avlayan kişilerin tespiti halinde en yakın kolluk kuvvetine ihbarda bulunabilirler.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ