Reklam
Reklam

“DERDİMİZ; BU ZOR SÜREÇTE KEŞAN HALKINA NE KADAR YARDIMCI OLABİLİRİZ”

“DERDİMİZ; BU ZOR SÜREÇTE KEŞAN HALKINA NE KADAR YARDIMCI OLABİLİRİZ”
  • 05.12.2020
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, bugün videolu basın açıklaması yaptı.

Keşan Belediye Meclisi’nde ‘insanı su kullanım hakkı’ ile ilgili tarifede yapılan indirim konusunda açıklamada bulunan Pekcan, gündeme dair konuları da değerlendirdi.

Recep Pekcan açıklamasının başında, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nde Keşan Belediyesi tarafından engellilere akülü sandalye verilmesini konusunda da AK Parti’liler tarafından siyaset yapıldığını öne sürdü.

Millet İttifakı üyeler tarafından Keşan Belediyesine önerge verildiğini konutlarda 15 metreküpe kadar su kullanımında indirim yapıldığını vurgulayan Recep Pekcan“Millet İttifakı olarak verdiğimiz önerge mecliste onaylandı. Bu önerge için CHP olarak yaklaşık bir ay çalıştık. Meclisten geçen bu önerge konutlarda kullanılan ilk 15 metre küp suyun insani kullanımı için beşte bir oranında bedelsiz olmasıdır. Yani 15 metreküplük suyun 3 metreküpü için kullanıcılar Keşan Belediyesine herhangi bir ücret ödemeyecektir.” diyerek, bu konudaki süreçle ilgili gelişmeleri anlattı.

“Aslında plan bütçe komisyonuna girerken suyla ilgili ilk kararımız suya hiç zam yapılmamasıydı.” diyen Pekcan, “Ancak komisyonda çok sert tepkilerle karşılaşınca, zam konusunda yeniden değerlendirme için karar kılındı ve oybirliğiyle geçti. Aslında belediyenin su için istediği zam miktarı %25’ti. Geçen zam %9.11 oldu ve verdiğimiz önerge sebebiyle 15 metreküpe kadar Keşan’da konutlarda kullanılan su %11 ucuzlamış oldu. Millet ittifakı komisyon üyelerine özveriyle çalıştıkları için teşekkür ediyorum. Halkımıza bu kadar da olsa fayda saylayabildiğimiz için millet ittifakı olarak memnun olduğumuzu belirtmek isterim.“ şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun, kendisi ile yaptığı görüşmeleri Keşan Belediye Meclisi Toplantısında çarpıtarak anlattığını ve bu nedenle açıklama yapma gereği duyduğunu ifade eden Recep Pekcan, şunları aktardı: “Telefonda yaptığımız görüşmeleri söyleyeceksek ben de kamuoyuyla bir şeyler paylaşmak isterim. <Pandemi bitince bu su indirimini keseceğiz> diyor başkan. Ben de telefonda <Pandemi bitince sizinle tekrar bu durumu değerlendiririz.> dedim. Bu süreç işlerken de biz belediyeden suyun maliyeti ile ilgili bilgi istedik. Bu bilgi bize çok sonra geldi ve rakamların ne kadar sağlıklı olduğunu değerlendirecek bir zamanımız bile olmadı. Dolayısıyla; bu su indiriminin pandemi süresince devam edeceğini söyleyebilirim. Sonrasında tekrar durum değerlendirmesi yaparak grup olarak biz bir karar veririz. Bizim derdimiz özellikle bu zor süreçte Keşan halkına ne kadar yardımcı olabiliriz. Belediye başkanıyla telefonda 5-6 defa görüştük ve bize suya %25 zam yapmak istediklerini söyledi. Meclisin olacağı son gün tekrar görüştüğümüzde kamu zararı oluşturulduğumuzu söyledi. Bununla ilgili suç duyurusunda bulunabileceğini söyledi. <Biz buna meclis olarak onay vermeyeceğiz.> dedi. Ben de kendisine nasıl istiyorlarsa öyle yapmalarını söyledim ve durumun parayla izah edebileceği bir süreç olmadığını söyledim. Bu pandemi döneminde Keşan’da yaşayan insanlara nasıl faydamız olabilir derdimizin bunun olacağını belirttim.”

CHP grubu olarak konunun takipçisi olacaklarını da vurgulayan CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, vatandaşlardan da faturalarını inceleyerek indirim yapılıp yapılmadığını kontrol etmelerini istedi.

Su indirimi konusunda Millet İttifakı üyelerinin siyaset yapmakla suçlandığını belirten Pekcan, “Belediyenin kaynaklarıyla alınan 14 akülü engelli sandalyenin dağıtıldığı belirtiliyor. Belediye Başkanı <Ben Keşan’ın başkanıyım> diyor ama belediyenin imkânlarıyla alınan akülü sandalyelerin dağıtımında AK Parti İl Başkanı, İlçe Başkanı, Kadın Kolları Başkanı ve MHP’li yöneticiler var. Bu konunun yorumunu da sizlere bırakıyorum.” dedi.

Açıklamasının devamında pandemi döneminde sürecinin iyi yönetilemediğine dikkat çeken Pekcan, devletin aldığı tedbirlerin yetersiz olduğunu söyledi.

Recep Pekcan açıklamasında vatandaşın yaşadığı sıkıntıları da aktardı.

Pekcan’ın açıklamasını haberin içerisindeki videoda tam olarak dinleyebilirsiniz.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ