Reklam
Reklam

DOÇEK EKİBİ, BU HAFTA SONU YİNE FARKLI NOKTALARDA FAALİYETTEYDİ

DOÇEK EKİBİ, BU HAFTA SONU YİNE FARKLI NOKTALARDA FAALİYETTEYDİ
  • 17.02.2020
Reklam

Her hafta sonu açmış oldukları farklı parkurlarda yüzlerce kişiyi doğa ile buluşturan ve doğa sporlarının bölgemizdeki öncü ve en eski kuruluşu olan Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) ekibi, 75 doğasever ile bu hafta sonu Istranca Dağlarının eşsiz doğasına ihtişam katan Dupnisa Mağarasını görme fırsatını yakaladı.

16 Şubat 2010 Pazar sabahı erken saatte Cumhuriyet Meydanı’nda buluşan DOÇEK ekibi, küçük büyük her yaştan katılımcıyla birlikte Kırklareli’ne doğru yola çıktı. Ekip, faaliyet başında Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyü yakınlarında bulunan ve Trakya’da ekolojik turizme açık tek mağara olan  Dupnisa Mağarasını gezdi.

 

2003 yılında hizmete açılan ve dört milyon yıldan beri oluşum ve gelişimini sürdüren bir yer altı sistemi olması sebebiyle, yaklaşık 16 türden 60 bin yarasaya ev sahipliği yapan Dupnisa mağarasında, zengin damla taş oluşumları görüldü. Süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonundaki renklere sahip; dev boyutlara ulaşan sarkıt, dikit, sütunlar ve damlataş havuzları ile hayranlık uyandıran bir görünüme sahip mağara, DOÇEK’liler tarafından heyecanla gezildi. İkinci jeolojik zamana ait mermerler içinde birbirine bağlı 2 kat ve 3 bölümden oluşan bu mağaranın sulu kısmı olan alt kat yarasaların üremesi nedeniyle 6 ay süreyle ziyarete kapatıldığı için, ışıklandırılmış üst katı gezen DOÇEK üyelerinin eşsiz ve doğal güzellik olan bu mağarayı oldukça beğendikleri gözlendi.

Dupnisa mağara gezisinin ardından bölgede yürüyüşe başlayan DOÇEK ekibi, Istıranca’ların etkileyici ve doğal ormanlarının  içinde  sonbahar havasında yürüdü, yolu sık sık derelerle kesişti. Harika manzaralara ev sahipliği yapan Istranca’ların güzelliği yine herkesi büyüledi.

Öğle kumanyalarını adeta ormanın tam kalbinde piknik havasında yedikten sonra yürüyüşe devam ekip, seyri doyumsuz bu keyifli yürüyüşe başladıkları yer olan mağarada bitirdi. Yürüyüş sonunda ekip, “Keşan-Dupnisa” arasında günü birlik tur gerçekleştiren motosiklet ekibiyle ile önceden planlandığı şekilde buluştu.

Dönüş yolunda Uzunköprü’de yemek molası veren ekip, sorunsuz şekilde Keşan’a döndü.

DOÇEK üyelerinden Ali Aytekin, duygularını şöyle dile getirdi: “Eşimle birlikte DOÇEK ailesinde olmaktan mutluluk duyuyoruz. Yürüyüşlere her hafta Malkara’dan geliyoruz. Bu hafta yine DOÇEK sayesinde harika yerler görme şansını yakaladık hem Dupnisa mağarasını gördük hem de eşsiz doğası olan Istranca ormanlarında yürüdük.”

DOÇEK bisiklet ekibi de, ‘Keşan-Gökçetepe-Sazlıdere-Adilhan-Kocaçeşme-Keşan’ güzergahında yaklaşık 80 km. pedal çevirdi. Dönüş yolunda sert rüzgarla karşılaşan bisiklet ekibi turlarını kazasız belasız tamamladı.

Keşan DOÇEK yöneticileri yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Evde oturmayıp farklı kollardan faaliyetlerimize katılan yürüyüş, bisiklet ve motorize ekibe teşekkür ederiz. Hafta içi Salı ve Perşembe akşamları bisiklet antrenman turları, Çarşamba akşamları da voleybol karşılaşmalarımız devam ediyor. Gelecek hafta ise doğa yürüyüşü için Dişbudak-Mecidiye güzergahında bir doğa yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Faaliyetlerimize doğa ve sporsever herkesi davet ediyoruz.”

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ