Reklam
Reklam

%45 ZAM YAPILACAĞI BİLGİSİNİ ALAN ÜRETİCİLER EYLEM YAPTI

%45 ZAM YAPILACAĞI BİLGİSİNİ ALAN ÜRETİCİLER EYLEM YAPTI
  • 07.09.2022
Reklam

Hamzedere Sulama Birliği Başkanlığınca, mevcut sulama fiyatlarına %45 zam yapılacağı bilgisini alan üreticiler, bugün, Koyuntepe köyünde toplanıp eylem yaptı.

Üreticilere, Hamzadere Sulama Birliği Başkanlığınca, elektrik fiyatlarındaki artış nedeniyle, mevcut sulama fiyatlarına en az %45 artış yapılmasının zorunlu olduğunu belirten SMS çekildi.

Dr. Okan Gaytancıoğlu ve CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan‘ın da katılarak destek verdiği ve saat 14.00 sıralarında başlayan üreticilerin yürüyüşü, Hamzadere Sulama Birliği merkez binası önünde sona erdi.

Burada, üreticiler tarafından basın açıklaması da yapıldı.

YÖRÜK: “BUNU ÖDEMEYECEĞİZ”

Bölgede tarımsal üretim yapan üreticilerden Yusuf Yörük, tarımsal üretimde her şey güzel bir şekilde devam ederken, üreticilere gönderilen SMS ile su ücretlerine en az %45’lik zam yapılacağının söylendiğini kaydederek, “Bazı yerlerde üretim süreci tamamlandığı için sulama suyu kesilirken, bazı yerlerde ise 10 gün sonra su kesilecek. Fakat bir baktık ki suda %45 fark isteniyor. Bu zam büyük ihtimalle geriye dönük. Ancak böyle bir şey mümkün değil. Geriye dönük hiçbir şey çalışmaz. Üreticiler olarak artık 4. taksiti ödeyeceğiz. Biz bir sözleşme yaptık ve ona göre ödeme yapıyoruz. Sıra 4. takside gelince %45’lik zam, ne akla, ne mantığa, ne ticarete, ne sözleşmeye uyar. Biz çeltiğimizi 5 liraya sattık, bugün 15 lira. Çeltiği 5 liraya sattığımız kişi bize fark mı ödeyecek? Bu iş olmaz. Bunu ödemeyeceğiz. Buna tepki göstereceğiz.” dedi.

“ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK”

Hamzadere Sulama Birliği Başkanlığından bu konuda, “Elektrik fiyatlarındaki öngörülemeyen artıştan kaynaklı yapmış olduğumuz fiyat düzenlemesinden elde edilecek kaynak ile barajlarımız doldurulacaktır. Barajlarımız dolmazsa 2023 sulama sezonunda telafisi mümkün olmayan çok büyük zararlar ile karşılaşılabileceği gibi bazı alanlarda da çeltik ekilemeyecektir. Birliğimize üye olmayan ve sulama ücretlerini ödemek istemeyen bazı kişilerin, sosyal medya üzerinden üyelerimizi yanlış bilgilendirdiklerine şahit olmaktayız. Bu tip açıklama ve eylemlere itibar edilmemesi hususunda gereğini arz ederiz.” ifadelerine yer verilen ikinci SMS atıldığını bildiren ve bu SMS’i, “Özrü kabahatinden büyük!” şeklinde değerlendiren Yusuf Yörük, “Biz Hamzadere Barajı dolacak diye para vereceğiz, sonra çeltik ekeceğiz. Böyle bir şey olabilir mi?  Sözleşmeleri imzalıyoruz ama geriye dönük böyle bir uygulama var mı? Böyle bir şeyin olması mümkün değil.” şeklinde konuştu.

KÜÇÜK: “ÇİFTÇİ BİRLİĞİ AMA İÇERİSİNDE ÇİFTÇİ YOK!”

Karahisar köyünde üreticilik yapan Rıdvan Küçük de, tarımsal sulama ücretinin %45 artırılmasına karşı çıktıklarını kaydederek, “Biz, çiftçinin yalnız olmadığını, devletimizin kabul edilemez zammı geri çekeceğini düşünüyoruz. Onlar çiftçinin sorunlarını dinlemek yerine kaçmayı tercih ettiler. Hamzadere Birliği, çiftçi birliği ama içerisinde çiftçi yok! Onların kaçacaklarını biliyorduk. Sesimizi duyurmak için buradayız.” dedi.

 

“MUHATAP BULAMIYORUZ”

Bir üreticinin, “Biz burada kiminle muhatap olacağız? Bir soru soracağım ama muhatap olacağımız kimse yok. Kurumun önündeyiz ama kimse yok. Bu sabah bir SMS geldi. Mesajda anlatılmak istenen ne? %45’lik zammın geçen yıl DSİ barajın doldurulması için para göndermedi mi? Bu sorulara cevap almak için yetkili bekliyoruz. Biri çıksın bu konuya açıklama getirsin.” şeklindeki ifadelerine üreticiler, alkışlarla Hamzadere Birliği Başkanlığını protesto etti.

“MERİÇ AKIYOR SULAR DENİZE GİDİYOR”

Yenikarpuzlu Belediyesinde çeltik üreticiliği yapan Mustafa Yağan da, Ramazan ayında İpsala’da bir toplantı yapıldığını ancak bu toplantının devamının gelmediğini belirtti. Yağan, şöyle devam etti: “Yazın 24 saat sıcakta çalışıyoruz. Bugün de sıcaktayız ama karşımızda muhatap yok. Geçen yıl biçtiğimiz malları sattığımız farikaların kapılarına dayanıp bugünkü fiyatı mı isteyelim? Şu an Hamzadere’nin bize uyguladığı durum bu. 10 gün sonra hasada başlayacak arkadaşlarımız var. %45 zam demek ne demek? %45 zam yapacaksa 10 gün vereceği suya yapsın. 3 ay geriye dönük zam yapmasınlar. 2 yıldır çeltiklerimize uygulanan sulama sistemine bakın; 60 günlük olmayan, başağa kalkmayan bir çeltiğe 4 gün su veriliyor, 3 gün su verilmiyor. Yazık değil mi? Meriç akıyor sular denize gidiyor. Sonra %45 zam ile barajı dolduracaklarını söylüyorlar. Bugüne kadar kazandığınız paralarla nereleri, hangi barajı doldurdunuz? Çiftçi ekmeğinin peşinde. Geriye dönük bizden para alamaz. Hamzadere bizim kapımıza dayanıyor. Böyle bir adalet, böyle bir dünya yok. Çiftçi yalnız kaldı. Aramızda bir tane vekil var. Diğer siyasiler, kurum yöneticileri nerede?”

GAYTANCIOĞLU: “SİZ YÖNETSEYDİNİZ MUHATAP DA BULACAKTINIZ”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ise Hamzadere Bulama Birliği Başkanlığının 2012 yılında üreticiler tarafından kurulduğunu dile getirerek, “Biz 2018 yılında, sulama birliklerinin özelleştirilmesi, suyun satılmasına karşı çıktık. Bu birlikler özelleştirilemez dedik. Hamzadere Sulama Birliği, 97 puan alarak en başarılı birlikler arasındaydı. Sayılı kuruluşlardan biriydi. DSİ’ye geçmemesi gerektiğini söyledik. Ancak nedense kamulaştırıldı ve başına yetkili atandı. Az ileride üreticilerin devam ettirdiği, zam yapmadığı Karasaz Sulama Birliği var. Alın terinizin karşılığını alamıyorsunuz. Eyleminiz amacına ulaşmış ve ses getirmiştir. Türkiye genelinde duyulacaktır. Maç başladıktan sonra oyunun kuralları değiştirilmez. Geriye dönük bu paraları ödeyin diyorlar. Bu yanlış. Bu sabah gelen SMS’te baraj doldurulacak deniyor. Bunların önlemini baştan alacaklardı. Siz yönetseydiniz muhatap bulacaktınız. Size açıklama yapacaklardı. Ancak şuanda kuruluş siyasi iktidar tarafından bağlı durumdadır.” dedi.

Basın açıklaması, “Çiftçiyiz, haklıyız kazanacağız” sloganları ile sona erdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ