Reklam
Reklam

EDİRNE BASINI ENEZ’İN FARKINDA MI?

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 05.11.2021

ENEZ MEKTUBU/Ulaş DEMİRAY

Geçtiğimiz Günlerde Enez’de yapılan “Türkiye Ekonomiyi konuşuyor” toplantısında gördük ki; Enez ve Enezliler seslerini Edirne’ye bile duyuramıyor ya da ne kadar feryad etsek de Edirne bizi duyamıyor, duysa da demek ki ellerinden bir şey gelmiyor. Sadece bürokrasi değil Edirne’de konuşlanan yerel basın da sadece Edirne merkezi ile sayfalarını doldurarak EDİRNE BASINI olduğunu iddia ediyor. Bazı istisnalar ayrı tutulsa bile Enez ile ilgili resmi bültenlerin dışında ne bir habere, ne bir araştırmaya, söyleşiye, ne de bir köşe yazısına rastlanmıyor. Merkezdeki belediye başkanını öven ya da yeren haberlerle Edirne Yerel Basını olunup olunmayacağı elbette ki tartışılır ama ne yazık ki sonuçta Edirne basını için Enez YOK hükmünde kabul ediliyor.

***

Ne Edirne bürokrasisi ne de basını Enez’in 10 yıl sonra Edirne’nin en büyük 3 ilçesinden biri olacağının farkında değil. Enez büyüyor. İpsala-Enez yolunun açılması, bir deniz gümrük kapısının oluşturulması, yakın bir zamanda doğal gazın gelecek olması, pandemi gibi unsurlarla Enez gitgide büyüyor. Bu şimdilik nüfus ölçülerine yansımasa bile gözle görülüyor. Ama ne yazık ki Enez ÇARPIK büyüyor. Sahiller ve ticaret kapanın elinde kalıyor. 2 nci konuta DUR denmediği için planlı ve sağlıklı bir yapılaşmadan söz edilemiyor. Bu durumda Enez, doğru gelişmiyor, sağlıklı büyümüyor ve doğal kazanımlarını git gide kaybediyor. Edirne bürokrasisi ve basını ne yazık bu tiyatroda seyirci bile olamıyor..

***

Bu durumda Enezliler ne yapıyor? “Kendi yağı ile kavruluyor” diyemeyiz, çünkü kavrulmak için yağ bile bulunamıyor. Buna rağmen bazı akılcı çözümler üretilse bile buna bazen kendi yerel yöneticileri, siyasetçileri bile sahip çıkmıyor ve destek vermeyebiliyor. Hatta karşı çıkanlar bile oluyor. Örneğin Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği’nin teklifi ve Edirne İl Genel Meclisi’nin OY BİRLİĞİ ile “2017 yılının Enez Yılı” etkinliklerine ilk karşı çıkanın o dönemin Enez Belediye Başkanı olması, zaten işi başından olmaza sokuyor. Sonuçta bazı güzel ama yetersiz etkinliklerle O yıl gerektiği gibi değerlendirilemiyor.

***

Bizler “2017 ENEZ YILI” Enez ismini taşısa bile bunun bir büyük “Edirne Turizm Projesi” gibi düşünülmesini ne yazık ki anlatamadık. Enez’in Edirne merkezinden sonra en büyük, hatta Edirne’den daha farklı ve daha çeşitli turizm potansiyeli olan bir bölge olduğunu anlatamadık. Enez’e yapılacak har yatırımın sadece Enez’e, Edirne’ye değil, tüm Trakya’ya yapılmış olacağını anlatamadık. Enez’in tanıtımının Enez’in imkanlarıyla yapılamayacağını anlatamadık. Enez’in hızla büyüyerek çok kısa bir süre içinde Edirne’nin en büyük üç ilçesinden biri olacağını, o nedenle düzenli ve planlı büyümesi gerektiğini anlatamadık.

***

Enez’de bugün hala arıtma sorunu, temizlik sorunu, sahildeki işgalci barakalar sorunu, tuvalet sorunu, kent içi ulaşım sorunu, Göllerin Dolması sorunu, çözülememiş bir yerde; öylece duruyor, hatta gittikçe daha da büyüyor. 2’nci konut yağması hızla sürüyor. Hala Enez içine yeni fabrikalar, çeltik tarlaları hesapları yapılıyor, sokak hayvanları için hala kesin çözümler üretilemiyor. Bu durumda hala yapılması gereken ilk iş olarak 2017 de önerdiğimiz gibi Enez’in bir masaya yatırılıp yeni baştan ele alınması gerekiyor. Çevredeki 4 üniversite yetkilileri ile Keşan Ticaret odasının, şehircilik uzmanlarının, STK ların katılacağı böyle bir organizasyonla ENEZ ALAN YÖNETİMİ’nin hızla hayata geçirilmesi gerekiyor. Enez’in kırmızı çizgilerinin belirlenmesi gerekiyor.. Bu yapılırsa, başarılırsa o zaman hiçbir yönetici “PAZAR YERİ YAPIYORUM” diyerek arkeolojik bir alanı yok etme sorumsuzluğunu gösteremez, olmayacak yere fabrika kurarak hava ve gürültü kirliliği yaratamaz. Şehrin neredeyse orta yerinde çeltik tarlaları oluşturma niyetini yaşama geçiremez.

***

Yazının başında sözünü ettiğim toplantıda da dile getirilen SAROS ALAN YÖNETİMİ gibi ENEZ ALAN YÖNETİMİ’nin de kurulması vakit geçirilmeden gerçekleştirilmelidir. Trakya’nın bu cennet köşesi hoyrat ellerde heder edilmemelidir. Bu ALAN YÖNETİMİ oluşumuna, 2017’de de dile getirdiğimiz gibi Enez Kaymakamlığı, Enez Belediye Başkanlığı ve Keşan Ticaret odası öncülük etmelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ