Reklam
Reklam

EKMEN, FSRU LİMANI KONUSUNDA KARAGÖZ’DEN BİLGİ ALDI

EKMEN, FSRU LİMANI KONUSUNDA KARAGÖZ’DEN BİLGİ ALDI
  • 03.09.2022
Reklam

Bölgede ziyaretlerde bulunan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, bugün Keşan’a geldi.

Çarşı merkezin de esnaf ziyaretinde bulunan partililer daha sonra Keşan Kent Konseyi’ne geçti.

İnşaatı devam eden Saros FRSU Limanı’nda şimdiye kadar geçen süreç ve yaşananlar hakkında konsey yönetim kurulu ve Saros Gönüllüleri Platformu üyelerinden bilgi alan partililere sunumu Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz yaptı. Karagöz, Limanın inşaatı sürecince şimdiye kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın halkın görüşlerinin alınmadığını söyledi.

Karagöz, 2018 yılındaki ilk duyuru ile başlayan, ardından ÇED süreçleri ve mahkemeler ile Mecidiye ve Keşan’dan liman inşaatında kullanılmak üzere taş kırma işlemlerini DEVA Partisi heyetine detaylıca aktardı.

Sözlerinin sonunda seçimlere kadar liman inşaatını bitmeyeceğini ve seçimden sonra 6’lı Masa’dan beklentileri olduğunu belirten Hasan Karagöz, “Bu ülkeyi 6 parti birlikte yöneteceksiniz. Saros Körfezi’ni Katar doğalgazına feda etmeyeceğiz. O limanın da marina olmasını istiyoruz, ne olursa olursa olsun. Gariban halka bir şey çıkmayacak bunu biliyoruz; ama bizim yat sahiplerine ikramımınız olsun. Yoksa Saros Körfezi’nde hayata bitecek. Tabi marina konusu benim ilk aklıma gelen, bu daha sonra tekrar tartışılır. İnşaat dursun, hep birlikte değerlendirilir. Buna halk karar verir.” dedi.

Partililer ve çevreciler arasında geçen konuşmaların ardından DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen değerlendirmede bulundu. Konu hakkında soru önergesi verildiğini belirten Ekmen, gerekli bildirimler yapılacağını belirterek, “İnşaat bitse bile buranın bu amaç ile kullanılmaması gerekir. Bu dönemde yapılan en büyük hilelerden biri, bir takım uluslararası tahkim yollarını yetkilendirerek, Türk hukukunu devre dışı bırakmak. Karşılarında güçlü bir siyasi irade görürlerse onlar da uzun vadeli menfaatlerini göz önüne alarak anlaşma yoluna gidebilirler. Umutsuz olmamak gerek. Süreç iççinde gelişmeler olursa bilgileri aktarabilirsiniz, biz de takip edeceğiz. İdari yargıya müdahale ediliyor. Heyetin değişmesinin de böyle bir yoruma dönük bir yönü var. Birimci ÇED raporundaki netice ile ikinci ÇED raporundaki netice ile farkı için bir sebep yok. Bu işte hem Avrupa’ya gaz tedariki için önemli, hem de Türkiye’ye menfaat sağlayacak bir şeyse açık denizde platform kurmak gibi alternatifler de çalışılırsa iyi olur. Rusya-Ukrayna savaşı, Avrupa gaz tedarikini başka noktalara taşıdı. Rusya gaz akımını keseceğini ilan etmişti. Bugün DEVA Partisi olarak Avrupa Birliği’ni çok önemli bir kriter seti olarak görüyoruz. Uyum sağlamak gerekir diyoruz; ancak Avrupalı olmak için Afrika, Amerika da balta girmemiş coğrafyalarda kakaodan kauçuğa kadar ürünleri almak için hangi yağmacılığın yapıldığı da ortada. Eğer bu konu onlar için gerçekten de stratejik bir sorunsa Saros Körfezi’nin ölmesi onları çok ilgilendirmeyecektir. Eğer böyle bir baskı Türkiye’nin önüne çıkacaksa da, bunun alternatifleri üzerinde kafa yormakta fayda olabilir. Nasip olur devlet yönetiminin bir parçası olduğumuzda da konuyu karar alıcıların önüne güçlü bir şekilde getirmek için elimizden geleni yaparız.” dedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ