Reklam
Reklam

ENEZ KÖY MUHTARLARINDAN ORTAK ÇAĞRI: “İSTEMİYORUZ!”

ENEZ KÖY MUHTARLARINDAN ORTAK ÇAĞRI: “İSTEMİYORUZ!”
  • 13.03.2022
Reklam

Enez ilçe sınırları içerisinde yer alması planlanan “Bentonit Ocağı Kapasite Artışı, Kırma-Eleme, Öğütme Ve Paketleme Tesisi İlavesi Projesi” ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden yapılan duyuruda; projeyle ilgili ÇED sürecinin başlatıldığı ve halkın görüşüne açıldığı bildirildi.

 

HALKIN KATILIM TOPLANTISI 22 MART’TA…

Edirne Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Enez ilçe sınırları içinde bulunan muhtarlıklara gönderdiği yazıda; ilgili alanda 22 Mart 2022 Salı günü saat 13.30’da Şehitler Köyü kahvesinde halkın katılımı toplantısı gerçekleştirilecek.

Proje dosyasında, mevcutta 22.71 ha büyüklüğündeki ÇED alanının üretim kapasitesinin 48 bin ton/yıl olduğu görülüyor. Faaliyet kapsamında, 736,56 ha büyüklüğündeki ÇED alanı sınırları içerisinde belirlenen ocak alanlarından yıllık 200 bin ton cevher elde edilmesi planlanıyor.

SINIRLARI TARIM ARAZİSİNİN İÇİNE YAYILIYOR

Konuyla ilgili Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi Şenol Kılıç, bölgeye taş ocağı yapılmasını istemediklerini belirtti.

Keşan’da yıllardır üretim yapan taş ocaklarını hatırlatan Kılıç, Enez’deki bu alanın da Mecidiye’deki gibi taş ocaklarına dönüşmesini istemediklerini söyledi:.

Şenol Kılıç konuyla ilgili olarak şunları ifade etti: “Proje sahibince ÇED çalışması istenilen alanların Çandır-Şehitler-Işıklı-Sütçüler-Hasköy ve Yazır köylerimizi yakından ilgilendirmektedir. Ocaklar, 5 ayrı noktada çeşitli büyüklüklerde açılması düşünülüyor. Sınırlarının tarım arazisinin içine yayıldığı görülmektedir. Bu olay tarım alanlarımız, hemen dibinde bulunan ormanlarımız, çevremiz, tertemiz havamız, hayvanlarımız ve bölgede yaşayan köylülerimiz için felakettir. Bu alanın Mecidiye’de olduğu gibi taş ocaklarına dönüşmesini istemiyoruz. Milletvekillerimize, siyasilerimize, basınımıza, çevre örgütlerimize, muhtarlarımıza, ziraat odalarımıza, Tarım il müdürlüğüne ve tüm bölge halkımıza çağrıda bulunuyorum; çevremize tarım alanlarımıza hep beraber sahip çıkalım.”

ENEZ KÖY MUHTARLARIMIZDAN ORTAK ÇAĞRI…

Konuyla ilgili olarak toplanan Enez’e bağlı köylerin muhtarları ise yaptıkları ortak çağrıda, bentonit ocakları açılmasını istemediklerini kaydetti.

Sütçüler Köyü Muhtarı Hasan Aktaş, Işıklı Köyü Muhtarı Fedai Adalı, Çandır Köyü Muhtarı Mehmet Öztürk, Şehitler Köyü Muhtarı Alaaddin Yaman, Hasköy Muhtarı Ahmet İme, Kocaali Köyü Muhtarı Ahmet Kavak, Umurbey Köyü Muhtarı Şerif Kaptan, Vakıf Köyü Muhtarı Alaeddin Arıcı ve Azaları Bekir YükselVasfi Çetinkaya, Büyükevren Köyü Muhtarı Ahmet Tezer, Yenice Köyü Muhtarı İlhami Akgül, Çeribaşı Köyü Muhtarı Tezcan Meriç ve Yazır Köyü Muhtarı Vedat Avcu yaptıkları ortak çağrıda, “Tarım ve hayvancılığın her geçen gün önem ve değerinin arttığı günümüz dünyasında, geçim kaynağımız olan verimli ovamızda,tarlalarımızın ortasında bentonit ocakları açılmasını istemiyoruz. Bölge köy muhtarları ve halkı olarak bu işe kesinlikle ‘hayır’ diyoruz. Buradan tüm yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Tarlalarımızın ormanlarımızın meralarımızın çevremizin heba olmasına izin vermeyiniz.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ