Reklam
Reklam

ENEZ SEÇMENİ TORBADA KEKLİK DEĞİL..

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 21.10.2023

Her 3 ayda en az bir kere toplanması zorunlu olan CHP İl ve İlçe Danışma Kurullarının son 5 yılda Edirne ve ilçelerinde 2 ya da 3 defadan fazla toplandığına ben, tanık olmadım. Üstelik koskoca bir seçim kaybının ardından 5 ay geçmiş “Bu başımıza gelen felaketin nedeni nedir?” diye, bu süreçte en az 3-4 defa olağanüstü toplantılar yapmaları beklenen Edirne örgütleri nihayet Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği sopa ile harekete geçmiş ve son onbeş gün içine sığdırılan seri toplantılar yapmışlardır.. Diğer ilçelerinde de çok farklı olduğunu düşünmemekle birlikte ben bu yazımda sadece uzaktan da olsa izlediğim, Enez İlçe Danışma Kurulu Konusundaki izlenimlerimi paylaşmak istedim.

***

Bu toplantıya katılması icap eden pek çok kişinin ve rastladığım bazı üyelerin bu toplantıdan haberlerinin olmayışı bir iletişim eksikliği mi, kasıtlı mı olduğu ilk göze çarpan bir husustu. Buna rağmen toplantıya 30-40 kişinin toplanabilmiş olmasını bile Enez ölçeğinde CHP örgütü için bir BAŞARI olarak görmek gerekir. Hatır için bile olsa olmayan bir örgütten ancak bu kadar duyarlı insan toplanabilmesi önemli bir başarıdır… Kaldı ki bu katılımın bu kadar olacağını önceden hesap eden İlçe Örgütünün zaten bu sayıda bir toplantıya izin veren küçük bir yerde bu toplantıyı düzenlemesi kendileri açısından çok da akıllıca olmuştur. 700-800 üyesi olan bir parti hiç yoksa bu toplantıda 150 kişiyi toplayamaz mıydı? Partinin üyeleri mi, yönetimi mi bilmem ama bu kadar ilgisiz ve sorumsuz bir kitle yarın bir ön seçim olsa beni yönetecek olanları belirleme hakkına sahip olabilirler mi? Bu üyeler sadece Özkan Günenç’i ve Şenol Kılıç’ı seçmekle mi görevliler? Memleket ve CHP karanlık bir yolda el yordamıyla yürümeye çalışırken bu üyeler bir mum ışığı ile bile olsa bu yürüyüşe katkı veremeyecek kadar sorumsuzlar mı?

***

Bütün ülke değişimden, CHP’deki parti içi sorunları tartışırken bu toplantıda hangi köye yol yapıldığı türünden “Cambaza bak, cambaza” türü örneklerle asıl gündem konularından hiçbirine girilmemesi, her nedense saat 14.30’da başlayacak olan toplantının yarım saat önce başlaması, toplantı sonucunda ne gibi kararlar alındığının toplantıya katılanlar tarafından bile anlaşılamaması, toplantıda Enez’de son seçimlerde önemli ölçüde oy kaybetmiş CHP örgütüne dönük hiçbir eleştirinin yapılmamış olması ve toplantının bu şekilde sonlandırılması bunu planlayanların kurnazlığı ise bunun diğer adı aptallıktır. Kafanızı kuma gömmeyin. Öztrak ve Edirne CHP ağası ile yakınlığı olan iki kişiyi ayakta tutmak adına bu örgütü kullanmayın. Kullandırmayın. Bu örgüt onlara değil Enez’e lazım..

***

Anlaşılan toplantı, “Gündemsiz” olup ve İl Yöneticisi Hanımefendi’nin yönlendirmesi de olmayınca bir yasak savma modunda gelmiş, geçmiş. Enez’in asıl sorunları bile konuşulmamış ve hiç yoksa belediye hizmetlerinde gelinen başarısızlıktan, beceriksizlikten, çaresizlikten tek kelime ile bile söz edilememişse bu Sayın CHP ileri gelenlerini hiç yanıltmamalı. CHP bu kafa, bu kadro, bu vurdumduymazlıkla Enez’de son 50 yıllık sürecin en acı günlerini yaşayacak. Rakı masalarından kalkın. Enez seçmenlerini “Torbada keklik” görmekten vazgeçin. İster titreyin, ister silkelenin; kendinize gelin.

***

Yeni İlçe Yönetimi’ne ve İlçe Başkanı’na ben biraz daha zaman verilmesinden yanayım. Çünkü onların içinde bu gidişten rahatsız olan, yapılanları sosyal demokrasi ile, sol düşünce ile bağdaştıramayan , gidilen yolun hayra alamet olmadığını gören arkadaşlarımızın varlığını biliyorum. Sizler Enez’in, doğru, inandırıcı, öncü olabilecek bir CHP örgütüne ihtiyacı varsa bunu Edirne CHP ağalarının keyfine göre değil, çağdaş sosyal demokrat bir örgütlenme ile yapabilirsiniz. Solculuk lafla ya da Deniz Gezmiş ağıtları yakarak olmaz. GEZMİŞ’lerin yolundan sapmayıp, egemenlere karşı dik durarak o yolda giderek olur. Halkla beraber olur, danışma Kurullarında ya da başka ortamlarda halkı dinleyerek olur. Katılımcı, şeffaf, denetlenebilir, demokratik örgütlenmelerle olur..

Ama önce “Bu kavramlar ne anlama gelir” onu bilmek ve içinize sindirmekle olur..

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ